Letiště Václava Havla Praha odbavilo za loňský rok 13 074 517 cestujících


P5018001

Naše největší letiště tak zaznamenalo nárůst oproti předchozímu roku o 8,7 %.  Největší zájem o cestování letadlem byl mezi cestujícími v červenci, který se stal s téměř 1,5 mil. cestujících historicky nejúspěšnějším měsícem vůbec. Průměrně branami letiště prošlo každý den 35,7 tisíc cestujících.

„Meziroční nárůst počtu cestujících o 8,7 % podpořila řada faktorů jako je trend nasazování větších letadel, vyšší obsazenost sedačkové kapacity nebo úspěšná realizace nových linek a přidávání frekvencí na těch stávajících. V loňském roce letecké společnosti používaly na spojích do Prahy vůbec nejvíce velkokapacitních strojů za celou historii. Zejména ve třetím kvartálu výrazně vzrostla obsazenost letadel v porovnání s předchozím rokem. Podařilo se zavést řadu lákavých nových spojení jako jsou 2 dálkové linky do Číny nebo novou dálkovou linku do Kanady. Příznivé podmínky vytvořil také sám trh, o Prahu je v rámci Evropy i celého světa trvalý zájem, dokládají to i meziroční nárůsty počtu lokálních cestujících, které byly v uplynulém roce největší v historii. Díky cílené motivaci leteckých dopravců vzniklo v uplynulém roce 19 nových linek, na český trh přišlo 9 nových dopravců a dařilo se nám pomocí slevových pobídek posílit provoz mimo špičkové časy,“ uvedl Václav Řehoř, předseda představenstva Českého Aeroholdingu, výhradního akcionáře Letiště Praha, a. s.

V roce 2016 do Prahy létalo 64 leteckých společností na pravidelných linkách do celkem 146 destinací. Velká většina cestujících z Letiště Václava Havla Praha využila již tradičně lety po Evropě, které se na celkovém provozu podílí celými 90,2 %.

Ve srovnání s rokem 2015 tak bylo mezi Prahou a ostatními evropskými destinacemi odbaveno o 8,2 % cestujících více. Významný meziroční nárůst zaznamenaly i linky do Severní Ameriky (+53,5 % cestujících), na Dálný východ (+43,8 % cestujících), ale i na Blízký východ (+16 % cestujících). Naopak pokles je ve srovnání s předchozím rokem patrný u letů do Afriky, na kterých bylo odbaveno o 7,3 % cestujících méně.

Více na IZdoprava.cz ->   Letecká linka spojí opět Prahu s hlavním městem Slovenska

Nejčastěji využívané byly, stejně jako v předešlých letech, linky mezi Prahou a Velkou Británii (tvoří 13 % z celkového objemu cestujících). Následují spoje mezi Prahou a německými destinacemi, které se podílely 9 %. Oproti minulému roku se zvýšil počet cestujících do Itálie (podíl 8 %), která tak v žebříčku nejoblíbenějších destinací obsadila třetí příčku. Čtvrté místo patří Rusku, u kterého se projevil 8,6% meziroční nárůst zájmu ruských cestujících (celkový podíl 7,4 %). Jako pátá nejoblíbenější země se opět umístila Francie s podílem na celkovém objemu přepravených cestujících 7,3 %.  I na linkách mezi Prahou a francouzskými destinacemi došlo k meziročnímu nárůstu počtu cestujících, a to dokonce o 12 %.

Letiště, na která se létalo nejčastěji, byly již tradičně Paříž (Charles de Gaulle) a Moskva (Šeremetěvo), v pořadí třetí neoblíbenější destinací se stal Amsterdam, který tak v žebříčku přeskočil Frankfurt. Skokanem roku mezi destinacemi s největším nárůstem cestujících se stalo letiště Londýn-Gatwick s 41% meziročním nárůstem počtu cestujících.

Pokud se zaměříme čistě na dovolenkové destinace, Češi v loňském roce nejvíce létali do destinací Dubaj, Burgas a Heraklion. Společně s aktuálním vývojem a bezpečnostní situací v jednotlivých destinací docházelo k největším nárůstům u destinací, jako je Dubaj (o 93 tis. odbavených cestujících více než v roce 2015). Výrazné nárůsty zaznamenaly také destinace v Itálii, ve Španělsku, Bulharsku či Chorvatsku. Naopak počet českých turistů klesal na letech do Turecka, Řecka, Egypta a Tunisu.

Nejvíce cestujících během jednoho měsíce prošlo letištěm v červenci, kdy jich bylo odbaveno 1 454 704. Rekordním dnem byl 17. červenec, kdy odletělo či přiletělo celkem 52 616 cestujících. Průměrně Letiště Václava Havla Praha denně odbavilo 35 723cestujících a 374 vzletů a přistání denně.

Provozní ukazatele za rok 2016

Počet cestujících                      13 074 517        změna 2015/2016   +8,67 %

Počet pohybů                                 136 766      změna 2015/2016   +6,83 %

Zdroj: LVH Praha

Více na IZdoprava.cz ->   Do Českých Budějovic letecky...

Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 2,62851 s | počet dotazů: 219 | paměť: 29095 KB. | 05.12.2023 - 19:48:09