Parkovací dům pro kola je už v provozu


Od pondělí 18. února 2013 od 10 hodin mohou cyklisté bezpečně a moderně zaparkovat ve speciálním skleněném tubusu na Riegrově náměstí v Hradci Králové. V jeden okamžik pojme bezobslužný parkovací dům pro kola až 116 bicyklů. Za uložení kola na jeden den cyklista zaplatí pět korun. Hradecká parkovací věž bude fungovat jen pod dohledem senzorů a kamerového systému, navíc s napojením na pult centrální ochrany. Cyklista po uložení kola a zaplacení poplatku získá žeton, na který mu automat kolo zase zpětně vydá.

Evropě ojedinělý projekt vznikl v kooperaci soukromého investora a města, které poskytlo pozemek na frekventovaném místě, kde mohou cyklisté pohodlně přesednout na vlak, autobus či městskou hromadnou dopravu. Své kolo či elektrokolo mohou odložit bez obav z jeho odcizení a bez odstrojování brašen, světel, tachometrů či dalších doplňků. Řešit nemusejí ani kam s přilbou. Navíc je tu kolo chráněno před nepřízní počasí a je i pojištěno. S průkopnickým projektem bezobslužného parkovacího domu pro kola přišel Rudolf Bernart, který se inspiroval na Tchai-wanu. Tam ovšem mají taková zařízení obsluhu.

Pokud se pilotní projekt osvědčí, mohly by se ve městě objevit i další parkovací domy a zájem projevili zástupci a dalších měst.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 1,88350 s | počet dotazů: 200 | paměť: 20200 KB. | 11.04.2024 - 23:32:30