Olomoucký kraj vypisuje dva dotační programy pro podporu bezpečnosti na silnicích


Nově vypsaný dotační program pomůže v příštím roce obcím v regionu zvýšit bezpečnost chodců při přecházení na přechodech. Hejtmanství pomůže obcím nebo svazkům obcí s vybudováním či rekonstrukcemi nevyhovujících přechodů na silnicích I., II. a III. třídy.  „Jedním z opatření pro zvýšení bezpečnosti chodců na pozemních komunikacích je zajištění bezpečného přecházení chodců přes vozovku. Pro obce je samotná realizace finančně velmi náročná, proto jsme se rozhodli podporovat z rozpočtu kraje jejich snahu o vybudování či rekonstrukci přechodů pro chodce,“ uvedl náměstek hejtmana pro dopravu Alois Mačák.

Kraj přispěje úspěšným žadatelům částkou maximálně do výše padesáti procent položkových nákladů. Důležitou podmínkou při posuzování projektů bude jejich schválení Policií České republiky. „Na základě požadavků a podnětů Policie České republiky musí obce na přechodech pro chodce realizovat opatření v souladu s požadavky technické normy. Některé přechody lze upravit a některé z hlediska bezpečnosti zrušit a vybudovat nové. Jen na silnicích I. třídy se jedná o 60 přechodů pro chodce,“ doplnil Alois Mačák.

Na rok 2015 vyčlení vedení kraje na vybudování a rekonstrukci přechodů pro chodce částku 5 mil. korun. Pokud krajští zastupitelé na prosincovém jednání schválí rozpočet na rok 2015, vyhlásí hejtmanství program ještě do konce letošního roku. Obce mohou žádosti podat do 27. února 2015a v březnu příštího roku. V dubnu se k žádostem vyjádří rada a o měsíc později pak budou mít konečné slovo zastupitelé kraje.

Obce mohou v příštím roce také žádat o peníze na realizaci bezpečnostních prvků. Jedná se o finanční prostředky na výstavbu nízkonákladových dopravně inženýrských opatření. Mezi ně patří například zpomalovací ostrůvky na vjezdech do obcí, střední dělící ostrůvky nebo malé okružní křižovatky. Cílem programu je nízkonákladové a přitom efektivní zvýšení bezpečnosti na silnicích. Mezi hlavní příčiny dopravních nehod patří podle statistik nepřiměřená rychlost. Právě tento problém může účinně eliminovat tzv. bezpečný dopravní sektor. „V rámci tří dotačních programů, které chystáme pro obce na příští rok, je i tento, zaměřený na realizaci bezpečnostních prvků. Jedná se o projekt určený na akce a stavby, které nevyžadují vysoké finanční náklady. Účinně však přispějí ke zvýšení bezpečnosti všech účastníků silničního provozu,“ uvedl náměstek pro dopravu Alois Mačák.

V roce 2015 by chtělo hejtmanství uvolnit na realizaci opatření pro zvýšení bezpečnosti dopravy částku ve výši 5 mil. korun. Vyhlášení programu je naplánováno do konce letošního roku, a to po schválení nového rozpočtu 12. prosince. Konečný termín pro předložení jednotlivých projektů je 27. 2. 2015.

 

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 1,93775 s | počet dotazů: 196 | paměť: 20255 KB. | 22.04.2024 - 05:50:08