Ohrožení života a bezpečnosti v dopravním provozu: Význam požáru vozidel


vozidlo
0 0 votes
Hodnocení článku

V dnešním dopravním provozu stoupá riziko ohrožení života a těžkého zranění v důsledku požárů vozidel, ať už způsobených technickými závadami nebo dopravními nehodami. Statistiky Hasičského záchranného sboru České republiky ukazují alarmující nárůst intervencí při dopravních nehodách, s důrazem na požáry. Představujeme klíčová čísla, příčiny požárů v dopravě a důležitost první pomoci při popáleninách. Zároveň zdůrazňujeme preventivní opatření a bezpečnostní doporučení, včetně nutnosti mít hasicí přístroj ve vozidle. Šetřete životy a zvyšte bezpečnost na silnicích.

Ohrožení v dopravním provozu

Život a fyzická bezpečnost jsou v současném dopravním provozu vystaveny významnému riziku, především v situacích, kdy dochází k požáru vozidla. Tento požár může být způsoben technickou závadou nebo dopravní nehodou. Stoupající počet intervencí Hasičského záchranného sboru České republiky (HZS ČR) při dopravních nehodách za loňský rok jasně poukazuje na vážnost této problematiky.

Statistiky dopravních nehod

Zveřejněné statistiky z Bilanční tiskové konference HZS ČR za rok 2023 odhalují alarmující nárůst počtu zásahů hasičů při dopravních nehodách, který dosáhl 24 101 případů, což představuje 11% meziroční nárůst. Požáry vozidel jsou časté jak při dopravních nehodách, tak v důsledku technických poruch, které vedou k vzplanutí vozidla.

Příčiny požárů v dopravě

Požáry v dopravě lze přičítat především dvěma hlavním příčinám: dopravním nehodám a technickým poruchám vozidla. Elektroinstalace a palivový systém se stávají hlavními viníky přibližně dvou tisíců požárů dopravních prostředků, které se v České republice odehrávají každý rok.

První pomoc při popáleninách

V případě popálenin hraje klíčovou roli čas. Záchrana postiženého spočívá v rychlém chlazení postižené oblasti do příjezdu záchranné služby. Vznikající teplo, oxid uhelnatý a toxické látky při požáru mohou způsobit vážné poškození kůže a dýchacích cest. Včasná první pomoc, včetně zajištění životních funkcí a podání léků, je klíčová, zejména při hlubokých popáleninách, kde je poškození kůže nevratné. I když hasící přístroj není v České republice povinný, je silně doporučeno mít ho ve vozidle pro případ nouze, protože může hrát rozhodující roli při požáru na silnici a zachránit životy.


Zdroj: PR servis České tiskové kanceláře
Foto: Vygenerováno pomocí AI


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
0 0 votes
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 1,81911 s | počet dotazů: 204 | paměť: 26602 KB. | 17.05.2024 - 16:32:30