Nový most v Litoměřicích umožňuje rychlejší spojení s Lovosicemi


0 0 votes
Hodnocení článku

Most byl dán do provozu v prosinci 2009 a v budoucnosti by mohl navazovat na plánovaný obchvat Litoměřic. V současné době vjíždí řidiči na okružní křižovatku a mohou volit směr do Litoměřic nebo směrem nÚstí nad Labem. FOTO v článku.

Most je dlouhý 607,9 metrů a celková šířka mostu je od 15 do 18 metrů. Na základě zkušeností z roku 2002 byl most projektován tak, aby jeho nájezd od Lovosic sloužil jako protipovodňová ochrana. Most o sedmi polích je veden táhlým obloukem přes Labe, které v místě přemostění má dvě ramena. Současně most vede nad tratí spojující po pravém břehu města Litoměřice a Ústí nad Labem. Konstrukčně se jedná o komorový most z předpjatého betonu s horní mostovkou. Most je řešen jako spojitý nosník a délka jednotlivých polí je rozdílná. Spodní stavbu mostu tvoří železobetonové pilíře ve tvaru písmene Y a jejich výška se pohybuje od 5,1 do 13,1 metru. Římsy o šíři 2,75 metru jsou železobetonové a je po jejich stranách jsou zábradelní svodidla. Na levé římse mostu je vedena cyklostezka. Na straně směrem k Litoměřicím a v místech vedeným nad železniční tratí jsou protihlukové stěny. Na jedné z fotografií je vidět vlna na mostovce viz. VIAGALERIE. Dle předpokladů stavbařů by se měla nerovnost způsobená postupným smršťováním a dotvarováním  betonu postupně vyrovnat.

Stavba mostu číslo 247-009 byla zahájena v listopadu 2005 a stála na 800 milionů korun. Investorem stavby byl Ústecký kraj a zhotovitelem Metrostav spolu se Stavbami mostů Praha.

Nový most u Litoměřic dostal jméno válečného pilota, generála Františka Chábery. Jméno vybrala komise složená ze zástupců Ústeckého kraje a města Litoměřic. Komise vybrala pojmenování po čestném občanu Litoměřic ze 145 návrhů.

Litoměřice tak mají propojení přes řeku Labe dvěma mosty. Starší most nese jméno Miroslava Tyrše a byl vybudován v letech 1906 – 1910. V letošním roce bude Tyršův most oslavovat 100 let.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
0 0 votes
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 2,31630 s | počet dotazů: 201 | paměť: 24492 KB. | 24.04.2024 - 14:02:25