Nový most přes Labe slouží chodcům a cyklistům


02

V úterý 26. května byl pro veřejnost slavnostně otevřen nový silniční most přes Labe mezi Valy a Mělicemi na Pardubicku, který po 10 měsících výstavby nahradil staré vojenské provizorium ze 2. světové války. Obce Valy a Mělice u Přelouče spojoval na silnici III. třídy č. 32219 vojenský most Bailey Bridge, který zde postavili Američané v roce 1947. Plavební profil měl šířku 15,2 m a výšku jen 3,35 m, takže ani osobní loď Arnošt z Pardubic tady nemohla bezpečně proplouvat. Silniční most byl navíc jen jednopruhový pro osobní automobily.

Po 72 letech na jeho místě Ředitelství vodních cest ČR a Správa a údržba silnic Pardubického kraje jako investorské organizace vybudovaly most nový s podjezdnou výškou pro lodě 7,0 m, obousměrnou komunikací a chodníky pro pěší a cyklisty. Na náklady 258 milionů korun ze 77 procent přispěl Státní fond dopravní infrastruktury a zbylou část hradil Pardubický kraj. Nový most již nebude omezovat plavbu lodí a oba břehy spojuje most na úrovni 21. století. Na most se vrátila pěší a cyklistická doprava ze souběžné provizorní lávky, která sloužila od srpna loňského roku. Do měsíce pak po dokončení úprav komunikací na březích začnou most opět využívat i automobily.

Nový ocelový most s železobetonovou spřaženou mostovkou šířky 14 m stavěla společnost firem SMP CZ a.s. a Metrostav a.s.. V hlavním poli přes řeku o rozpětí 84 m je most vyztužen elegantním obloukem typu tzv. Langerova trámu. Pozoruhodný byl i průběh montáže, kdy se most z jednotlivých dílů sestavoval na Mělické straně a postupně po částech se ve dvou fázích vysouval přes řeku.

Zdroj: RVCCR

Foto:RVCCR


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 2,57191 s | počet dotazů: 205 | paměť: 20052 KB. | 25.06.2024 - 13:44:24