Nová technologie by mohla pomoci k lepší viditelnosti cyklistů


Vědecký tým Fakulty textilní Technické univerzity v Liberci představil ve středu 20.8.2014 novinářům finální verzi cyklistické bundy s nositelnou elektronikou, která byla letos uvedena na trh. Spoluautory jsou profesor Zdeněk Kůs a docent Antonín Havelka. Pracovali na ní zhruba dva roky. Elektrické příslušenství byla vyvinutá na katedře oděvnictví a posléze modifikováno firmami Applycon a Elitronic, které zajišťovaly návrh a výrobu elektronických ovládacích modulů. Bundu, která je chráněna dvěma užitnými vzory vyrábí společnost KALAS Sportswear s.r.o. z Tábora.

Bunda svítí a signalizuje změnu směru jízdy a podle docenta Havelky je unikátní i ve světovém měřítku. Jsou v ní zabudované osvětlovací LED diody a je v ní i elektronické zařízení.  Jedná se o nové jedinečné technické řešení, které při jízdě na kole signalizuje změnu směru a brzdění. Zařízení se skládá z cyklistické bundy se zabudovanými LED diodami a elektronickým zařízením umožňujícím signalizační blikání LED diod. Led osvětlovací diody umístěné na zadní viditelné části cyklistického bundy, ale i na přední části bundy, aby cyklista periferně mohl kontrolovat funkci zařízení. Toto zařízení umožňuje signalizaci změnu směru cyklisty, a tím všeobecně zvýšení viditelnosti cyklisty na vozovce. Na řidítkách je umístěna druhá část elektroniky s ovládacím spínačem změny směru jízdy. Při změně směru cyklista stiskne spínač a na bundě se rozsvítí příslušné diody. Spojení mezi řidítky a bundou je bezdrátové a neomezuje pohyb cyklisty. „Výhodou je, že svítící bunda je lépe vidět i v zatáčkách, kde obyčejné reflexní materiály ztrácejí účinek,“konstatoval docent Havelka

Profesor Zdeněk Kůs upřesnil, že moduly mají kompaktní rozměry umožňující snadnou integraci do oděvu a montáž na jízdní kolo. „V oděvu je elektronický modul zasunut v kapse na rubové straně u spodního lemu bundy. Na jízdní kolo je pak nutné osadit zapouzdřenou elektroniku připínacím klipem, který umožní snadné připnutí a odepnutí. Osvětlení má relativně malou spotřebu elektrické energie a díky technickému řešení integrace do textilie snese běžnou údržbu oděvů,“ uvedl profesor Kůs s tím, že a toto technické řešení umožňuje po vyjmutí napájení běžnou údržbu.

Podle Antonína Havelky je svíticí bunda je z paropropustného materiálu, aby dobře odváděla pot cyklisty při jízdě. Zároveň je částečně odolná proti dešti, její vodní sloupec je 1200 milimetrů. Výdrž baterie je 36 hodin, dobíjení trvá 2-3hodiny

Technologie s bundou se bude od září prodávat za téměř 9000 korun nebo s návlekem na batoh za zhruba 7000 korun. „K prodeji budou zatím v našem e-shopu a u některých specializovaných obchodů,“ uvedl výkonný ředitel firmy Kalas Sportswear Josef Filip. Podle něj už registrují několik desítek zájemců. Firma chce svíticí bundu prodávat i za hranicemi, na podzim se s ní pokusí prosadit ve Velké Británii.

Více o společnosti KALAS Sportswear s.r.o. http://www.kalas.cz/

Více o Fakultě textilní  http://www.ft.tul.cz/

 

 

Zdroj: MD a FT TU  Liberec


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 2,33190 s | počet dotazů: 209 | paměť: 20428 KB. | 15.10.2024 - 14:06:46