Letiště Praha Ruzyně slaví 75.výročí provozu


0 0 votes
Hodnocení článku

První letadlo, které na Letišti Praha Ruzyně v roce 1937 přistálo

Koncem 2 0. let minulého století se ukázalo, že letiště v Praze – Kbelích už kapacitně nevyhovuje. Proto bylo nutné vybudovat nové moderní civilní letiště, o jehož realizaci v ruzyňském prostoru rozhodla vláda v březnu 1929.  Provoz na ruzyňském letišti byl zahájen 5. dubna 1937. První letadlo zde přistálo v 9 hodin a jednalo se o Douglas DC-2 Československé letecké společnosti na trase Piešťany–Zlín–Brno– Praha. První mezinárodní spoj společnosti Air France přistál v 10 hodin na trase Vídeň–Praha–Drážďany. Původně mělo letiště tři nezpevněné travnatévzletové a přistávací dráhy, betonové se teprve začínaly budovat. V prvním roce svého provozu letiště přepravilo 13 462 cestujících. Do okupace v březnu 1939 byl vybudován základní dráhový systém ve tvaru trojúhelníku a upraven terén celé letištní plochy.

 Letos slaví Letiště Praha Ruzyně 75 let od začátku fungování největšího a nejmodernějšího letiště České republiky. Od zahájení provozu se v letecké dopravě a na pražském letišti mnohé změnilo. Narostly nejen počty odbavených cestujících nebo uskutečněných spojení, ale také prestiž v rámci světových letišť.

V posledních letech se vybavení a služby Letiště Praha Ruzyně výrazně změnily.V roce 2002 byl dokončen Parking C jako největší poschoďové parkoviště ve střední Evropě a do provozu byl uveden prodloužený prst B s nástupními prosklenými mosty a pohyblivým chodníkem. Skončila rekonstrukce odbavovací budovy. V lednu 2006 byla slavnostně otevřen nový Terminál 2, který zvýšil kapacitu letiště, a zprovoznila se automatická třídírna zavazadel.  O rok později pak otevřelo centrální hasičskou stanici, jejíž součástí je i unikátní výcvikový polygon a díky které se rozšířily možnosti zajištění bezpečnosti v areálu letiště. V roce 2008 letiště odbavilo rekordní počet cestujících – 12,6 milionu. V tomto desetiletí se poptávka po létání v Praze téměř ztrojnásobila.

Letiště Praha Ruzyně využívá sofistikovaný monitorovací systém ANOMS8, který kontinuálně měří hluk a monitoruje letové tratě letadel.

Porovnání vybraných údajů na počátku a současné situace provozu Letiště Praha Ruzyně:

V roce 1937 nabízelo ruzyňské letiště celkem 5 travnatých vzletových a přistávacích drah a mělo 1 odbavovací terminál. Počáteční rozloha letiště činila 108 ha.

V roce 2012 má Letiště Praha 2 vzletové a přistávací dráhy, 3 terminály pro odbavení cestujících (Sever 1, Sever 2 a Jih 2) a dva terminály pro odbavení nákladů. Současná rozloha je 920 ha.

Při zahájení provozu byla kapacita letiště cca 250 tisíc cestujících. Na konci 70. let se zvýšila na cca 2,3 milionu cestujících. Kapacita současná je 15,5 milionů odbavených cestujících ročně.

Při zahájení provozu letiště byla nejdelší z pěti travnatých přistávacích ploch dlouhá 1 200 metrů (tehdy unikátní délka). Dnešní hlavní dráha letiště s označením 06/24 měří 3 715 metrů a vedlejší dráha 13/31 je dlouhá 3 250 metrů.

 

Narozeninové oslavy startují ve středu 4. 4. 2012. Letiště připravilo pro cestující i ostatní návštěvníky několik akcí:

4. 4. 2012 –  75. LET LETIŠTĚ PRAHA/RUZYNĚ .Výstava fotografií zachycujících historii i současnost letiště a známé osobnosti, které ho navštívily za celou dobu jeho existence, bude k vidění v prostorách odletové haly Terminálu 2 od 4. dubna 2012. Během slavnostního zahájení výstavy proběhne křest fotografické knihy o letišti od Herberta Slavíka. KDE: Terminál 2, veřejná část odletové haly

5. 4. 2012 SLAVÍME NAROZENINY S CESTUJÍCÍMI. Všichni cestující dostanou pohlednici speciálně vydanou u příležitosti 75. výročí, slevové kupony na nákupy na letišti a dětem určitě udělají radost gumové bonbony ve tvaru letadel. Terminál1 a 2, neveřejný prostor

7. 4. 2012 EXKURZE S PROHLÍDKOU LETIŠTNÍ TECHNIKY. Letečtí fandové a obdivovatelé moderní techniky by si neměli nechat ujít narozeninové exkurze spojené s prohlídkou letadel bázovaných dopravců a specializovaných strojů, které se používají pouze na letištích. Ty budou pro účastníky vystaveny přímo na letištní ploše na dráze 22. Exkurze budou probíhat od 9:00 do 17:30. Vstup je zdarma, podmínkou účasti na této akci je včasná přihláška přes registrační formulář na www.prg.aero.

7. 4. 2012 Otevření dvou tribun, ze kterých budou moci spotteři i další zájemci sledovat a fotografovat veškeré dění na letištní ploše. Dále budou v oplocení okolo letiště vytvořeny speciální otvory pro objektivy fotoaparátů, aby letečtí fandové mohli snadněji získávat své úlovky v podobě zajímavých snímků. Bude tak oficiálně zahájena činnost Klubu přátel letecké fotografie při Letišti Praha.

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
0 0 votes
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 2,38488 s | počet dotazů: 224 | paměť: 20274 KB. | 19.06.2024 - 11:43:19