Dopravní podnik hl. města Prahy se dohodl se Škodou Transportation na nákupu tramvají ForCity


Dopravní podnik hlavního města Prahy a Škoda Transportation se ve čtvrtek 29.května 2014 dohodly na podmínkách, za kterých Praha odebere zbytek tramvají ForCity. Nejdůležitějším bodem nové dohody je rozložení financování projektu na osm let a zvýšení komfortu pro cestující. Podpisem dodatků se tak uzavřela I. etapa jednání.

 „Celkové benefity DPP, které plynou z uzavřených dodatků smluv, jsou v řádu stovek miliónů korun. Jednání byla opravdu tvrdá a domluvené podmínky jsou maximem, které jsme mohli dohodnout.  V další etapě vyjednávání se budeme věnovat struktuře vozového parku Dopravního podniku, především staršímu typu tramvají 14T, a zaměříme se na náklady životního cyklu vozů. Jsem přesvědčen, že další jednání budou probíhat stejně korektně jako doposud,“ komentuje radní pro dopravu hl. m. Prahy Jiří Pařízek.

Dopravní podnik uzavřením nových dodatků ke stávající smlouvě především získal možnost rozloženého financování a odložení splatnosti poloviny kupní ceny tramvají o 4 roky. „Dopravnímu podniku se při jednáních podařilo dohodnout na odložení splátek, což je pro finanční stabilitu podniku naprosto zásadní. Celkově se také zlepšily podmínky smlouvy a dodávek tramvají. Obě strany se dohodly na prodloužení záručních lhůt tramvají, což je jednoznačně vylepšení původní smlouvy,“ hodnotí výsledky jednání generální ředitel a předseda představenstva DPP Jaroslav Ďuriš.

Vyjednávání trvala zhruba 5 měsíců a byla velmi komplikovaná. Jsem rád, že se nám podařilo dosáhnout této dohody, i když musím přiznat, že pro naši firmu představují velké ústupky a finanční náklady,“ upozorňuje Josef Bernard, generální ředitel Škoda Transportation.

Podle dodatků také Škoda Transportation do nově dodávaných tramvají bezúplatně zabuduje klimatizaci do prostoru pro cestující a zároveň instaluje na vlastní náklady WiFi připojení pro cestující. První takto vylepšené tramvaje se v pražských ulicích objeví v roce 2015. Dopravní podnik a Škoda Transportation se dohodly také na prodloužení záruky tramvají. Soupravy dodané do 31. 12. 2012 budou mít prodlouženou záruční lhůtu na 49 měsíců a tramvaje dodané od 1. 1. 2013 budou mít záruční lhůtu prodlouženou na 31 měsíců.

Dopravní podnik hl. m. Prahy má v současné době 945 tramvají, z toho 93 tramvají typu ForCity. Do konce toto roku se počet nových tramvají zvýší na 123. Během roku 2015 dodá Škoda Transportation do Prahy dalších 32 tramvají. Podle smlouvy by poslední kusy nových vozů měly dorazit v roce 2018 a poslední splátku by DPP měl uhradit v roce 2022.

 

 

Zdroj: MHMP

 

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 2,42730 s | počet dotazů: 207 | paměť: 20283 KB. | 23.07.2024 - 01:54:18