Dispečink pražské záchranné služby prošel kompletní rekonstrukcí

Operátorky a operátoři Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy poskytují nově pomoc volajícím na tísňové linky z dispečinku, který patří k nejmodernějším v republice i v Evropě. Dispečeři mají k dispozici více pracovních míst, polohovatelné stoly, bezdrátové komunikační sety či velkou zobrazovací stěnu pro lepší přehled o situaci v metropoli. Díky stavebním úpravám se podařilo zvýšit o třetinu počet dispečerských míst, celkem je zde nyní 12 plnohodnotných pracovišť. Dispečerské stoly jsou polohovatelné a každý pracovník si je může upravit podle své výšky, případně během směny libovolně střídat práci vsedě a vestoje. U desky stolu pak lze zapnout i vyhřívání pro větší komfort i prevenci vzniku syndromu karpálního tunelu. Dispečeři pracují také nově s bezdrátovými komunikačními sety, které usnadňují pohyb. Dominantou zdravotnického operačního střediska je nástěnná zobrazovací plocha, na kterou lze přenášet například záběry z městských kamer pro zvýšení povědomí o situaci na místě událostí.
Stavebními úpravami prošlo i zázemí zdravotnického operačního střediska, dispečeři mají k dispozici nové převlékárny, kuchyňku či relaxační část, která během pravidelných přestávek v práci slouží k načerpání nových sil při aktivním odpočinku nebo v tichém prostředí. Takto rozsáhlá modernizace zdravotnického operačního střediska se v Praze uskutečnila poprvé od roku 1999. Tehdy se dispečink přesunul z předchozího sídla v ulici Dukelských hrdinů do dnešního působiště v Korunní ulici. Současná kompletní rekonstrukce a pořízení veškerého technického a dalšího vybavení stála celkem 52,3 milionu korun včetně DPH. Vítězem veřejné zakázky na stavební úpravy se na základě předložené nabídky a rozhodnutí výběrové komise stala společnost SARK engineering, s.r.o., vítězem veřejné zakázky na dodávku technologií se stala společnost YOUR SYSTEM, spol. s r.o. Investiční příspěvek Magistrátu hl. m. Prahy činil 10 milionů korun, zbývající výdaje hradila ZZS HMP z vlastního investičního fondu.
Byť na pracovním trhu přetrvává nedostatek profesionálních zdravotníků, kteří splňují požadavky pro práci na zdravotnickém operačním středisku záchranné služby, podařilo se pražské záchrance v loňském roce rozšířit řady svých dispečerů a klíčové pracoviště personálně stabilizovat. Noví zájemci o tuto náročnou, ale zároveň mimořádně pestrou a naplňující práci mají dveře otevřené i nadále. Bližší informace ohledně pracovní pozice najdou například na náborové stránce www.zachranujvpraze.cz.
Seznam výjezdových základen na území hlavního města Prahy
Výjezdová základna Praha 1 – Hradčany
Výjezdová základna Praha 1 – Malá Strana
Výjezdová základna Praha 2 – Nové Město
Výjezdová základna Praha 3 – Žižkov
Ředitelství / Administrativa / ZOS Praha 3 – Vinohrady
Výjezdová základna Praha 4 – Braník
Výjezdová základna Praha 4 – Jižní Město
Výjezdová základna Praha 4 – Krč
Výjezdová základna Praha 5 – Jinonice
Výjezdová základna Praha 5 – Radotín
Technický provoz Praha 5 – Smíchov, Nádražní
Výjezdová základna Praha 5 – Stodůlky
Výjezdová základna Praha 6 – Petřiny
Letecká záchranná služba Praha 6 – Ruzyně
Výjezdová základna Praha 6 – Ruzyně
Výjezdová základna Praha 7 – Holešovice, Argentinská
Výjezdová základna Praha 7 – Holešovice, Dukelských hrdinů
Vzdělávací a výcvikové středisko Praha 7 – Holešovice
Výjezdová základna a technické provozy Praha 8 – Libeň
Výjezdová základna Praha 9 – Černý Most
Výjezdová základna Praha 9 – Prosek
Výjezdová základna Praha 10 – Strašnice
Výjezdová základna Praha 10 – Uhříněves
Výjezdová základna Praha 10 – Vršovice
Zdroj a foto:
Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy