Zajistí bezpečnostní pojistka bezpečnou jízdu po našich silnicích?
Informace o královské svatbě v britských denících odsunulo na okraj zájmu vynález, který by v budoucnosti měl zvýšit výrazně bezpečnost na silnicích.
Britská firma, jejíž jméno z pochopitelných důvod neuvádíme, testuje na testovacím okruhu osobní auta s bezpečnostní pojistkou. Auta jsou k dispozici na testovacím okruhu pro zájemce o testovací jízdu po předložení platných osobních dokladů. Bezpečnostní pojistka se skládá z čidel, počítačové jednotky a blokátoru.
Čidla jsou zabudována ve volantu a na přední desce. Speciální senzory dokážou během několika vteřin vyhodnotit, zda není řidič pod vlivem alkoholu nebo omamných látek. Další čidla vyhodnotí aktuální hladinu agresivity. Pokud jsou překročeny hraniční limity, zapne se blokátor a auto nejde nastartovat.
Testovací jízdy byly zahájeny už v září 2009 a celý systém se průběžně vyhodnocuje a zpřesňuje. Bezpečnostní pojistka by měla být v budoucnosti nastavitelná na základě připravované vyhlášky o bezpečném provozu na silnicích EU. V současné době se pracuje na ověřování nové verze bezpečnostní pojistky, která bude vyhodnocovat chování řidiče během jízdy.
V kombinaci s dalšími bezpečnostními prvky v autě by např. agresivní řidič přestal vozidlo ovládat. Řízení by převzal automatický řidič, který by dojel k nejbližšímu parkovišti. Obdobně by auto reagovalo při mikrospánku nebo náhlé nevolnosti.
Britští experti se na základě úspěšně probíhajících projektu pro řidiče automobilů začínají zabývat i variantou pro cyklisty. Příprava testovací bezpečnostní pojistky pro kolo je však složitější. První testovací jízdy jsou plánovány na počátek roku 2012.
A tak řidiči musí i dnes 1.dubna 2011 spoléhat stále jen na vlastní řidičské schopnosti.