Začala stavba prvního úseku D35 z Opatovic do Časů


Ředitelství silnic a dálnic zahájilo ve čtvrtek 14. března výstavbu dálnice D35 v úseku Opatovice nad Labem – Časy. Dálnice D35 je plánována v trase Jičín – Hradec Králové – Olomouc – Lipník nad Bečvou a po dokončení bude s celkovou délkou přes 200 kilometrů druhou nejdelší dálnici v ČR. D35 je také v celé svojí délce součástí globální sítě TEN-T evropských dopravních koridorů.

„Pro nás je klíčové, že se podařilo zahájit stavbu bezprostředně po navazujícím úseku a nenaplnil se černý scénář, že by druhý úsek předcházel tomu prvnímu, což by byla pro silnice nižších tříd enormní zátěž. Jako kraj se budeme soustředit na přivaděče, protože je nezbytné, aby v roce 2022, kde je předpokládané otevření úseku z Opatovic do Ostrova, byly jednotlivé přivaděče v provozu. Vzhledem k tomu, že to nejsou jednoduché stavby, tak na přípravu dohlížíme velmi bedlivě, protože nechceme situaci podcenit. V rámci memoranda se státem máme vyčleněnou částku 2,7 miliardy korun, což jsou obrovské peníze. V letošním roce máme připraveny dvě akce za řádově 200 milionů korun. Pevně věřím, že jak přivaděče, tak samozřejmě samotná dálnice bude dokončena ve slibovaném termínu a bude se usilovně pracovat na dalších úsecích až na Moravu,“ sdělil hejtman Martin Netolický.

„Společně se sousedním úsekem mezi Časy a Ostrovem máme aktuálně v realizaci 27 kilometrů dálnice D35, které zprovozníme v jednom roce. Právě část mezi Hradcem Králové a Mohelnicí je tím nejdůležitějším úsekem celé D35, neboť po dokončení bude společně s dálnicí D11 tvořit severní alternativu přetížené D1,“ okomentoval zahájení stavby generální ředitel ŘSD Jan Kroupa.

Účelem estakády je převedení D35 přes inundační území Labe, služební sjezd, polní cestu, koryto Labe a část biocentra. Přemostění tvoří dva nezávislé předpjaté trámové mosty dvoutrámového a komorového průřezu s podélnými náběhy. Délka mostů je 1,06 km. Založení mostů bude hlubinné na vrtaných velkoprůměrových pilotách. Na mostech bude provedena příprava pro osazení samočinného ostřikovacího zařízení proti námraze.

V opakovaném výběrovém řízení (předchozí soutěž zrušil v roce 2018 Úřad na ochranu hospodářské soutěže) zvítězila se svou nabídkou „Společnost D35 Opatovice –Časy Strabag, M-silnice, SMP CZ“.

Délka nově budovaného úseku D35 Opatovice nad Labem – Časy je 12,5 km.

Cena stavby dle smlouvy: 3 389 mil. Kč bez DPH

Předpokládané zprovoznění stavby: 01/2022

Zdroj: Pardubický kraj


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 2,70462 s | počet dotazů: 209 | paměť: 20282 KB. | 20.07.2024 - 11:02:49