Vláda by měla jednat o financích na navýšení platů řidičů


Večer před plánovanou stávkou předloží předseda vlády Bohuslav Sobotka  na jednání vlády návrh na uvolnění 420 milionů korun z vládní rozpočtové rezervy ve prospěch krajů. Peníze mají sloužit ke spolufinancování navýšení platů řidičů veřejné linkové autobusové dopravy, o kterém rozhodla vláda svým nařízením loni v říjnu. Kraje Úřadu vlády vyčíslily očekávané roční náklady spojené s navýšením platů na cca 840 milionů korun, vláda by tak krajům uhradila cca 50 % nákladů.

Přestože odpovědnost za dodržování vládního nařízení mají dopravci, jsou to kraje, které jsou zodpovědné za zajištění veřejné dopravy. Pokud vláda návrh schválí, měl by ministr dopravy Dan Ťok do konce dubna předložit návrh organizačního zajištění a konkrétní podmínky pro poskytnutí těchto dotací. Na žádost premiéra Bohuslava Sobotky by také mělo Ministerstvo práce a sociálních věcí prostřednictvím Státního úřadu inspekce práce zkontrolovat, zda dopravci pracovní předpisy skutečně dodržují, a informovat o výsledku kontrol vládu.

Nařízení o zvýšení platů přijala vláda 5. října 2016 na základě dohody mezi dopravci, zástupci vlády, Asociací krajů ČR a zaměstnaneckými odbory. Od ledna 2017 se díky tomu navýšila mzda řidičům linkových autobusů ze 71,60 korun na hodinu na 98,10 korun na hodinu. Výrazně také stouply odměny za čekání mezi spoji a za ztížené pracovní prostředí. Cílem nařízení je mimo jiné zastavit odchod řidičů a naopak přilákat více zodpovědných lidí.

Zatímco některé kraje změnu zvládly, pro jiné je situace komplikovaná. Hlavní příčinou jsou legislativně-technické potíže se změnami smluv s dopravci. O situaci jednal v lednu předseda vlády Bohuslav Sobotka se zástupci Asociace krajů ČR a bylo to také téma na společném jednání vlády s Asociací krajů ČR 20. února 2017.

 

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 2,14454 s | počet dotazů: 191 | paměť: 28566 KB. | 23.02.2024 - 07:03:51