V Plzni jsou v provozu inteligentní zastávky
V červnu letošního roku byl v Plzni dokončen projekt „Vybavení zastávek inteligentními informačními systémy“. Pilotní projekt spolufinancovaný z ROP Jihozápad vybavil šest párů zastávek, u kterých zastavují nejvýznamnější plzeňské linky MHD. Elektronické panely jsou umístěny na zastávkách: Mrakodrap, U Práce – Americká, Výstaviště, Habrmannova, Lékařská fakulta – Karlovarská, Pod Záhorskem. Důvodem pro výběr zastávek byla návaznost na předtím čerstvě dokončené rekonstrukce tratí a komunikací, kdy byly připraveny elektrické přípojky i pro elektronické panely. Realizace projektu se tak obešla bez rozsáhlých a drahých stavebních prací.
Inteligentní zastávka je elektronický informační systém, který na zastávce poskytuje cestujícím aktuální textové a zvukové informace o dopravě. Panely zobrazují čísla linek, směr, čas do skutečného odjezdu nejbližších spojů a dále také textové zprávy z dispečinku informující o změnách provozu. Časy předpokládaných odjezdů zasílá dispečink přímo po vlastní rádiové síti, zahrnují tedy aktuální zpoždění jednotlivých spojů. Při výlukách, uzavírkách, nehodách a dalších podobných situacích budou panely zobrazovat informace o příčinách přerušení provozu, předpokládané době jeho obnovení či trasách náhradních spojů. Všech dvanáct elektronických panelů je řízeno z Dynamického dispečinku PMDP. Pro zobrazení informací na panelech se využívá technologie LED diod s řízením jasu, která zaručuje velmi dobrý kontrast za všech světelných podmínek, a tedy i čitelnost zobrazovaných textů.
Inteligentní zastávky jsou vybavené i ke komunikaci pro slabozraké a nevidomé. Panely dokážou přečíst informace o spojích z dané zastávky, stačí povel nevidomého stisknutím tlačítka speciálního ovladače. Akustický systém bude možné využít i pro hlášení v případě závažných situací nebo ohrožení bezpečnosti cestujících. V tomto případě může dispečer mluvit z reproduktoru přímo k cestujícím.
Projekt je III. etapou projektových záměrů „Komplexní řízení prostředků veřejné dopravy v Plzni“ a navazuje na předchozí projekt „Dynamický dispečink PMDP“. Pilotní projekt spolufinancovaný z ROP Jihozápad vybavil šest párů zastávek, u kterých zastavují nejvýznamnější plzeňské linky MHD. Důvodem pro výběr zastávek byla návaznost na předtím čerstvě dokončené rekonstrukce tratí a komunikací, kdy byly připraveny elektrické přípojky i pro elektronické panely. Realizace projektu se tak obešla bez rozsáhlých a drahých stavebních prací.
Náklady na vybavení šesti párů zastávek inteligentními informačními systémy činily 5,4 milionu korun (bez DPH), z toho dotace z fondu EU – ROP NUTS II Jihozápad byla ve výši 4,8 milionu korun.