V Litoměřicích mají chytrou solární lavičku


Vybavení městským mobiliářem je pro obyvatele měst a obcí důležité. Širokou nabídku  nově doplnila chytrá  solární lavička. Ta kromě místa k odpočinku nabíjí přístroje pomocí USB zásuvek a nabízí i indukci pro telefony, které bezdrátové nabíjení podporují. Má zabudovanou baterii, díky níž systém funguje, i když zrovna slunce nesvítí. Na délku měří 2,2 metru a vysoká je necelý metr. Solární panel je umístěn za opěradlem. Lavička váží zhruba 350 kilogramů a je vyrobena z oceli, betonu a dřeva.

Takovou chytrou solární lavičku CapaSitty si pořídilo město Litoměřice. Od minulého týdne je lavička umístěna v litoměřickém parku Václava Havla. Jedná se o první sériový kus vylepšené lavičky, jejíž prototyp byl představen loni před Národní technickou knihovnou v pražských Dejvicích a dále na výstavě EXPO 2015 v Miláně. Náklady na pořízení lavičky byly uhrazeny z projektu „READY 21“ z programu Švýcarsko – české spolupráce.

Litoměřice se dlouhodobě věnují oblasti udržitelné energetiky, která patří mezi hlavní rozvojové priority města. Solární lavička je tak další aktivitou zapadající do mozaiky činností města na poli energetických úspor či využívání alternativních zdrojů. Její instalací chtějí Litoměřice přispět k popularizaci využití solární energie ve veřejném prostoru.

Lavičku CapaSitty vyvinul tým ze společnosti Full CapaCity ve spolupráci s mladým designérem Janem Vítkem a odborníky z ČVUT.

Více informací o první české chytré lavičce a jejích tvůrcích nalezte na následujících webových stránkách: www.capasitty.com.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 2,27673 s | počet dotazů: 207 | paměť: 20304 KB. | 25.07.2024 - 02:16:43