Tip na výlet – objekty koněspřežné dráhy v Jihočeském kraji


0 0 votes
Hodnocení článku

Provoz první koněspřežné dráhy z Českých Budějovic do městečka Kerschbaum byl zahájen 30.9.1828 a v dalších letech byla dráha prodloužena až do Lince. V současné době můžeme zařadit návštěvu původních objektů bývalé dráhy mezi své turistické cíle.

Hlavním důvodem pro stavbu dráhy z Lince do Českých Budějovic byla přeprava soli. Později sloužila dráha i pro přepravu osob. Koněspřežná železnice jezdila na trase do roku 1872 a potom byl zahájen parní provoz. V roce 1970 byly zbytky koněspřežné železnice prohlášeny národní kulturní památkou. Vzhledem k tomu, že skoro celá česká část železnice byla převzata pro parní provoz, nezachovalo se z původní dráhy příliš mnoho.

Holkov – staniční budova s koňskou stájí. V Holkově bývala první přepřahací stanice směrem do Českých Budějovic.

Velešín – kamenný můstek. Přes něj vede kolej, která je kopií původního železničního svršku z roku 1828.  – Motoristé mohou zaparkovat na nedalekém parkovišti a najdou zde i informační tabuli o historii stavby koněspřežné dráhy.

Bujanov – bývalá staniční budova.

Pro zájemce jsme připravili video.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
Více na IZdoprava.cz ->   Modernizace pražských Vysočan: Další nástupiště slouží cestujícím, dokončení přestavby nádraží se blíží
0 0 votes
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 2,65661 s | počet dotazů: 217 | paměť: 32755 KB. | 08.12.2023 - 19:37:06