Tatra R1 – Předem ztracený projekt prvního českého vozu metra.


TatraT1a
0 0 votes
Hodnocení článku

Je tomu už 50 let co první jednotka R1 vyjela na svojí první zkušební trasu. Připomeňme si tedy tento zapomenutý projekt první české jednotky do pražského metra, která byla na příkaz SSSR nahrazena zastaralými, ale ověřenými, jednotkami vozy typu Ečs.

Vývoj začal v roce 1968, kdy ho vyvíjel tým konstruktérů, mezi kterými byl autor tramvají T3. Vozové jednotky byly vyvíjeny s cílem dosáhnout co nejnižší hmotnosti, aby nezatěžovaly tolik Nuselský most, který se v té době stavěl pro podpovrchovou tramvaj.

První verze byla dostatečně lehká, ale nesplňovala několik norem, vč. protipožární, a proto se prototyp předělal, ale tím se i zvýšila hmotnost.

V roce 1970 a 1971 byly vyrobeny dvě dvouvozové jednotky R1. 5. května vyjela první jednotka na zkušební jízdu, vlastní silou, na trati depa Kačerov. Během zkoušek se už vědělo, že do pražského metra jednotky umístěny nebudou, ale přesto se pokračovalo v testování, aby se mohl jednotky vyvážet do jiných zemí, případně posloužily do plánovaného bratislavského metra.

Bohužel se během zkoušel následujícího roku 1972 (14. ledna) stala havárie, kde se setkaly obě provozuschopné soupravy. Ze dvou souprav se po havárii složila jedna a zničené jednotky byly sešrotovány.

Po roce 1972 se poslední jednotky upravily, aby mohli sloužit jako rychlodráhy a ČKD si tím mohla ověřit produkci pro nové zákazníky. Bohužel se ČKD nepodařilo zvětšit továrny, aby bylo možné jednotky vyrábět ve větších sériích a v ČSSR nebyl o rychlodráhu zájem, tak zůstalo pouze u dvou kusech jednotek R2 (upravené R1 pro rychlodráhu).

Jedna z jednotek se přesunula do Brna, kde byla v roce 1986 zlikvidována. Druhá byla rozebrána a podvozek byl přesunut do Žiliny na Vysokou školu, kde byl v roce 2007 také sešrotován.

Ani jedna z těchto jednotek, které mohly sloužit pro pražské metro, nezůstala zachována. Ve střešovickém muzeu zůstal pouze model jednotky 1:10 a v roce 2014 tato jednotka sloužila jako motiv na výroční známce české pošty za 13 Kč.


Foto:

Zdroj: Wikipedie


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
0 0 votes
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 2,88580 s | počet dotazů: 207 | paměť: 24507 KB. | 18.06.2024 - 21:59:28