Svatojánský most v Litovli.
Litovel je živé městečko ležící na šesti ramenech řeky Moravy a tak není divu, že se tady nachází i jeden z nejstarších kamenných mostů. V červenci 1997 byl most poškozen povodní. Po rekonstrukci slouží most opět své funkci. (foto v článku)
První zmínka o mostě je z roku 1592. O stavbě tvořené šesti půlkruhovými oblouky spočívajících na hranolových pilířích se nedochovala žádná dokumentace o výstavbě ani o opravách. Most byl konstrukčně navržen tak, aby prostorem i únosností odpovídal požadavkům provozu doby výstavby, tj. pro chodce a koňské potahy. V průběhu dalších let byla mostní konstrukce přestavována a počátkem 18. století byla na most přidána i barokní socha sv. Jana Nepomuckého od olomouckého sochaře Jana Sturmera.
V roce 1931 byly dřevěné piloty nahrazeny betonovými a o dva roku byly opraveny mostní pilíře. Po povodni 1997 byl opravený most předán do užívání v roce 1999. Most slouží především pro chodce a cyklistickou dopravu. Provoz pro automobilovou dopravu byl jednosměrně zaveden směrem z centra města hned po rekonstrukci. Šířka mostu totiž neumožňuje provoz oběma směry a bylo potřeba zachovat chodník pro pěší. V rámci rekonstrukce došlo k i odstranění chodníků, které byly na železných traverzách vysunuté mimo těleso mostu a chráněno kovovým zábradlím (úprava z počátku minulého století).
Most je dlouhý 57 metrů a je tvořen šesti kamennými klenbami. Po obou stranách vozovky jsou chodníky nestejné šíře a výšky. U mostu nechybí ani místo pro odpočinek a informační tabule. Další fotografie mostu v Galerii.
Doporučení: Zastavení u mostu může být příjemným zpestřením pro turistickou trasu a i pro cykloturisty.