Bezkontaktní platební karta bude platit ve spojích IDS JMK a na parkovištích P+R v Brně


Logoidsjmk

Po možnosti nákupu jízdenek přes sms nebo aplikaci POSEIDON v mobilním telefonu začne v Brně a poté i v celém Integrovaném dopravním systému Jihomoravského kraje fungovat další novinka, která lidem usnadní cestování. Jihomoravský kraj a Statutární město Brno se dohodly na společné přípravě elektronického odbavení cestujících (tzv. EOC), díky kterému si cestující budou moci nakupovat jízdenky v e-shopu či za ně platit bezkontaktně platební kartou. Novinka bude v provozu od 1. 1. 2017  v Brně a nejprve budou takto k dostání předplatní jízdenky na zóny 100 + 101. Poté přibudou i jednorázové jízdenky na území města Brna. Následně se tento systém rozšíří do celého regionu. K pokroku v projektu došlo po vzájemné dohodě města Brna a Jihomoravského kraje. Jejich spolupráce je zásadní kvůli tomu, aby EOC mohlo fungovat v celém Integrovaném systému Jihomoravského kraje. Koordinátorem IDS JMK je právě společnost KORDIS, v níž má 51 % akcií Jihomoravský kraj a 49 % akcií město Brno. Vedení města Brna se k zavedení tohoto systému zavázalo v koaliční smlouvě. „Pro Brno bude spuštění této nové služby současně také odstartováním nové etapy využití elektronických platebních karet. Díky novému systému bude například možné propojit platbu za parkování na parkovištích Park and Ride s městskou hromadnou dopravou. Parkovací lístek tak začne sloužit i jako jízdenka. Stejně tak bude možné na tento systém navázat další služby a možnosti jeho využití,“ popsal náměstek brněnského primátora odpovědný za investice a dopravu Richard Mrázek.

Spuštění projektu EOC v rámci společnosti KORDIS JMK předfinancuje i Jihomoravský kraj, který je jejím většinovým (51 %) akcionářem. „Zastupitelé Jihomoravského kraje dnes schválili dvě smlouvy o příplatku mimo základní jmění KORDIS JMK, jako podíl Jihomoravského kraje na celém projektu EOC. První se týká částky téměř šesti milionů korun na vybudování Dopravního zúčtovacího centra, které bude základní obslužnou vrstvou elektronického odbavení, přičemž v letošním roce se bude jednat o částku tři miliony korun. Obdobně přispěje i Brno. Druhá je na částku přibližně 32 milionů korun. Ta poslouží k nákupu 1 000 nových odbavovacích zařízení v regionálních autobusech a vybraných městských autobusech brněnského dopravního podniku,“ řekl náměstek hejtmana Jihomoravského kraje pro dopravu a majetek Roman Hanák.

Jako druhý akcionář KORDIS JMK (49 %) se přidá také Statutární město Brno. KORDIS bude navíc usilovat o získání finančních zdrojů z Integrovaného regionálního operačního programu a pokud bude žádost úspěšná, může získat až 42 milionů korun z evropských fondů.

Na celém projektu se bude jako největší dopravce v regionu podílet samozřejmě Dopravní podnik města Brna (DPMB). „DPMB již delší dobu testuje a realizuje moderní systémy v odbavování cestujících, které zjednodušují využívání našich služeb. Po SMS jízdenkách zavedl DPMB od začátku roku 2015 i možnost odbavování cestujících pomocí platebních karet. Konkrétně se jedná o autobusovou linku 76, která odváží a přiváží návštěvníky metropole na letiště. Za šest měsíců ostrého provozu si cestující koupili téměř 600 jízdenek. Svědčí to o tom, že zákazníci DPMB mají o tyto služby zájem. Současně od roku 2014 v centru města fungují jízdenkové automaty na platební karty. Tyto systémy se nám osvědčily. Jsme proto rádi, že myšlenka a záměry realizované ve městě Brně položily základ novému projektu EOC, který bude sloužit cestujícím nejen ve městě Brně, ale i v celém JMK. Jako největší dopravce regionu jsme připraveni se na projektu podílet technicky, personálně i finančně,“ uvedl generální ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek.

V současné době se předpokládají následující termíny zavádění elektronického odbavování:

  • leden 2017 – předplatní jízdenky na území města Brna
  • druhá polovina roku 2017 – jednorázové jízdenky na území města Brna
  • konec roku 2017 případně v průběhu roku 2018 – modernizace odbavovacích zařízení v regionálních autobusech a s tím související rozšíření EOC do regionu

Zdroj: JMK


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 2,17155 s | počet dotazů: 190 | paměť: 20216 KB. | 24.04.2024 - 04:16:43