Společnost BORS Břeclav a.s. zahájila modernizaci vozového parku pro městskou dopravu v Břeclavi


SAL8026

Břeclavská dopravní společnost Bors představila veřejnosti ve čtvrtek 19.4.2018 nové moderní autobusy na plynový pohon. Prvních 8 nových vozidel vyjelo ještě téhož dne do břeclavských ulic. V měsíci srpnu bude nasazeno do provozu dalších 6 vozidel. Dopravní obslužnost města Břeclavi tak bude zajišťovat 14 nových autobusů, které přispějí ke zvýšení kvality, bezpečnosti a komfortu městské hromadné dopravy. Novinkou je, že všechna vozidla budou mít pohon na zemní plyn. Nově pořízená vozidla jsou plně nízkopodlažní, klimatizovaná a bezbariérová, vybavena vnitřním elektronickým a akustickým systémem pro informování cestujících včetně nevidomých a slabozrakých osob. Vzhledem k tomu, že se jedná o nízkopodlažní autobusy, zvýší se tak dostupnost dopravy především pro seniory, rodiče s dětskými kočárky a malými dětmi, cestující se zdravotním a pohybovým postižením.

„Jedná se o městský typ SCANIA CITYWIDE LF s celkovou délkou 12 metrů. Na střeše vozidla jsou instalovány 4 plynové láhve s celkovým objemem 1280 litrů na stlačený zemní plyn. Tato kapacita zajišťuje celkový dojezd autobusu cca 400 km. Cestující jistě ocení USB nabíječky na mobilní zařízení, které jsou v autobuse umístěny na celkem 5 místech, a také wifi router pro možnost připojení na internet“, uvedl Ing. Petr Kužma, ředitel divize osobní dopravy firmy BORS Břeclav. Všechna vozidla budou nízkoemisní, s alternativním pohonem na zemní plyn. Díky snížení emisí produkovaných autobusy ve městě se tak zlepší kvalita ovzduší.

„Vzhledem k tomu, že se jedná o vozidla ekologická, dostal každý autobus jméno podle květiny. Cestující tak může jet například Sněženkou, Slunečnicí nebo Pampeliškou. Věřím tomu, že barevné květiny na autobusech rozjasní město a přidají radost cestujícím i všem ostatním “ vysvětlila Ing. Kristýna Hytychová, marketingová manažerka firmy BORS Břeclav. Kompletní obnova vozidel městské hromadné dopravy je nákladným projektem. Proto společnost BORS Břeclav využila možnosti získat dotační prostředky z Integrovaného regionálního programu a projekt nákupu nových vozidel je spolufinancován Evropskou unií. Celý finanční efekt, dle pravidel dotace, sníží budoucí náklady města Břeclav na financování dopravní obslužnosti. Kompletní plynofikací městské hromadné dopravy tak dochází k naplnění jednoho z cílů Strategického plánu rozvoje města Břeclav.

V souvislosti s nákupem nových vozidel byla vybudována nová plnicí stanice stlačeného zemního plynu (CNG) v areálu Čerpací stanice BORS Břeclav. „O výstavbě plnicí stanice uvažovalo vedení společnosti už několik let. Práce na projektové dokumentaci se však zintenzivnily v březnu 2016 v souvislosti s možností pořízení nízkoemisních vozidel pro městskou hromadnou dopravu Břeclav. Na konci roku 2016 získala společnost BORS Břeclav stavební povolení. Stavební práce byly dokončeny v březnu letošního roku.“ uvedla koordinátorka projektu Ing. Kateřina Hrabětová. Společnost BORS Břeclav výstavbou plnicí stanice rozšířila sortiment distribuovaných pohonných hmot na veřejné čerpací stanici v Břeclavi o stlačený zemní plyn (CNG). Možnost plnění je určena pro širokou veřejnost, umožňuje plnění užitkových vozidel, nákladních vozidel a dodávek.

BORS Břeclav a.s. uplatňuje ve své podnikatelské činnosti principy společenské odpovědnosti a zahrnuje je do své podnikatelské strategie. Zaměřuje se na globální aspekty a zamýšlí se nad dopady svého chování pro své okolí. Dlouhodobým cílem společnosti je další rozšíření vozového parku s alternativním pohonem. Pořízením autobusů na plyn se tak výrazně podílí na snížení negativního dopadu provozu autobusů na životní prostředí. Vzhledem k tomu, že se jedná o vozidla nízkopodlažní, je pro cestující zajištěna snadnější dostupnost veřejné dopravy a zvýšen komfort při cestování. Společnost Bors Břeclav nakoupí celkem 14 nových autobusů Scania v hodnotě 90 milionů korun, v první etapě jich bylo pořízeno osm. Za dalších deset milionů byla vybudována čerpací stanice na stlačený zemní plyn (CNG). Modernizace vozového parku byla možná díky partnerství s městem Břeclav a dotaci z Evropského fondu pro regionální rozvoj.

Břeclavská radnice plynofikaci MHD vítá. „Plynofikace MHD je v souladu se Strategickým plánem rozvoje města. V dubnu 2016 zastupitelstvo města schválilo se společností Bors dohodu o partnerství a vzájemné spolupráci, což jí umožnilo realizovat ambiciózní projekt Ekologická a bezbariérová MHD v Břeclavi,“ doplnil břeclavský místostarosta Svatopluk Pěček.

 

Technická specifikace nových vozů SCANIA CITYWIDE LF

Typové označení: CNUB 4×2 12,0 Městský autobus, plně nízkopodlažní (tzv. LowFloor, LF)

MOTOR: SCANIA OC09 101/280

Palivo: CNG, plnění NGV2 a NGV1

Objem motoru: 9291 cm3, Výkon motoru: 206 kW (280 HP), Hladina emisí: Euro 6

Převodovka: automatická ZF-Ecolife, 6 rychlostí, ovládání D-N-R

Objem lahví na CNG: 1280 litrů (4×320)

Rozměry a hmotnost vozidla: délka: 11985 mm, šířka: 2550 mm, výška: 3235 mm  (včetně krytu lahví CNG a klimatizace), celková hmotnost: 22600 kg

Obsaditelnost: Počet míst k sezení. 31 (včetně 2 sklopných sedadel a místa pro řidiče), Počet míst ke stání: 54

Naklápění vozidla – kneeling

Další výbava: Klimatizace REVO 360, výkon 36 kW, s oddělenou částí pro řidiče, samohasicí systém motorového prostoru, USB nabíječky pro cestující – 5 ks, lednička pro řidiče, kamerový systém

Informační a odbavovací systém: Akustický systém hlášení pro nevidomé a slabozraké  , vnitřní 19“ TFT – LCD panely (3 ks), výrobce BUSTEC , vnější DOT – LED informační panely, výrobce BUSTEC

Pokladna – USV 24C, výrobce Mikroelektronika, Označovače jízdenek – 3x NJ 24C, výrobce Mikroelektronika

3G WiFi router

Zdroj: BORS Břeclav


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 1,86716 s | počet dotazů: 199 | paměť: 22518 KB. | 22.05.2024 - 01:49:50