Sochy z Čechova mostu budou uloženy do depozitáře Galerie hl.m. Prahy


0 0 votes
Hodnocení článku

 (18:00) Technická správa komunikací hl. m. Prahy preventivně sundá z pražského Čechova mostu sochy „Viktorií“, které se nacházejí na pylonech mýtných domků na obou předmostích. Důvodem je postupující koroze a oslabení kotevních prvků soch i ozdobných hlavic, jež nejde již běžnou údržbou odstranit. 

Přípravné práce začnou ve středu 7. prosince a k samotnému odstranění soch dojde o víkendu 10. a 11. prosince. Práce provede odborná stavební společnost JHP Mosty a speciální dohled památkové ochrany zajistí restaurátorská firma Houska&Douda. TSK počítá s opravou poškozených částí Čechova mostu včetně soch v příštím roce.

Čechův most je desátým pražským mostem na Vltavě (počítáno po proudu řeky) a je jediným železným obloukovým mostem. Most byl vystavěn v letech 1905 – 08. Jeho délka je 169 m, šířka 16 m. Stavba pilířů z lomového kamene obloženého žulou byla skončena slavnostním položením základního kamene za přítomnosti císaře Františka Josefa I. dne 17. 4. 1907. Železnou konstrukci tří mostních oblouků (48, 53 a 59 m) vyrobily tři pražské mostárny, každá jednu: Bratří Prášilové a spol., Pražské akciové strojírny (bývalá Rustonka) a Českomoravská továrna na stroje v Praze. Železný materiál z plávkového železa pocházel většinou z Kladna. Do ocelové konstrukce bylo instalováno vodní, plynové a elektrické vedení. Významná je umělecká výzdoba mostu nejen svým rozsahem, ale i kvalitou. Na obou koncích mostu jsou vždy dvě bronzové postavy Viktorií (sochy Vítězství) s pozlacenými ratolestmi, umístěné na 17,5 m vysokých litinových sloupech. Samy Viktorie jsou vysoké přes 3 m, jsou dílem sochaře Antonína Poppa.

(Zdroj: Pražská informační služba)


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
0 0 votes
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 1,98440 s | počet dotazů: 200 | paměť: 32668 KB. | 28.02.2024 - 17:13:05