Slatiňany mají nejoriginálnější autobusovou zastávku v Česku


Slat03
4 2 votes
Hodnocení článku

Co byste řekli na to, kdybyste si mohli počkat na autobus v pohodlném křesle, obklopeni knihami a dekoracemi ve stylu 70. let? Takovou možnost mají obyvatelé a návštěvníci Slatiňan, malého města na Chrudimsku. Zdejší autobusová zastávka u hřebčína totiž prošla nevšední proměnou a stala se atrakcí pro místní i turisty.

Začalo to jako aprílový vtip. Místní knihovna se rozhodla využít nevyužívaný prostor pod přístřeškem zastávky a vytvořit z něj knihobudku. Do starého regálu umístila knihy, které si lidé mohli zdarma půjčit nebo vyměnit. Knihami byly doplněny i další prvky, jako je placatka rumu, hodiny nebo květiny. Vše bylo laděno do retro barev a stylu.

“Knihobudka měla být jen dočasná akce na apríl, ale setkala se s takovým ohlasem, že jsme ji nechali,” říká ředitelka knihovny Jana Novotná. “Lidé si tu opravdu čtou a půjčují knihy, dokonce nám sem nosí i své staré knihy, které už nepotřebují. Je to skvělý způsob, jak podpořit čtenářství a zpříjemnit čekání na autobus.”

Knihobudka má i svůj vlastní název – Zmrzlinárna. “Barvy odkazují na vyhlášenou zmrzlinu, kterou tu kdysi prodávali,” vysvětluje Novotná. “Placatka rumu zase na to, že knihovna obsahuje i náročnější literaturu. Hodiny jdou přesně, takže nikdo nepřijde o spoj.”

Autobusová zastávka ve stylu retro obýváku je jedinečným projektem v Česku. “Nevím o žádné podobné iniciativě,” říká Novotná. “Je to originální a kreativní způsob, jak využít veřejný prostor a zkrášlit ho. Doufám, že to bude inspirací pro další města a obce.”


Zdroje:

Fotky: Twitter: josef kopecky@josefkopeckyIA


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
4 2 votes
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 2,64207 s | počet dotazů: 209 | paměť: 24693 KB. | 18.07.2024 - 16:44:42