Přívěsné vozíky pro děti jsou žhavé téma cyklistů.


0 0 votes
Hodnocení článku

Na dnešní jednání má Vláda ČR připraveno i návrh změny zákona č.361/2000 Sb., o silničním provozu na pozemních komunikacích a změnách v některých souvisejících zákonech. Úprava zákona by se měla směrovat k legalizaci provozu oblíbených jízdních vozíků, které se v současné době dovážejí ze zahraničí a prodávají. Rodiče v nich pak vozí své ratolesti na svých cyklistických toulkách. Před několika roky jezdilo těchto vozíků po cyklostezkách málo a a potřeba legalizace byla malá. V současné době zažívají prodejci i nebývalý zájem o tento druh cyklistické výbavy. Kola s přívěsnými vozíky a také malé děti na kole v závěsu na tyči za kolem svého rodiče už nejsou raritou a dostávají se na silnice. Legalizaci těchto dvou způsobů jízdy dětí chtěji prosadit navrhovatelé – poslanci Václav Cempírek  a Jana Kaslová.

Ve zdůvodnění je uvedeno zdůvodnění “ přívěsný vozík je pro děti bezpečnější než běžně používané cyklosedačky, V přívěsném vozíku je dítě chráněno pevným rámem a bezpečnostními prvky, jako jsou bezpečnostní pásy, polstrování v oblasti zad nebo ochranná opěrka kolem hlavy“ dále pak je uvedeno“ na pozemních komunikacích je viditelnost vozíku zajištěna reflexními prvky, odrazkami na kolech a po obvodu vozíku a reflexním praporkem umístěným nad vozíkem“.

Navrhovaná úprava se týká:

§ 58 odst.3 – doplnění věty! Osoba starší 18 let může vézt nejvýše dvě děti mladší 10 let v přívěsném vozíku určeném pro přepravu dětí, který splňuje technické podmínky stanovené zvláštním předpisem, nebo dítě na dětském kole připojeným k  jízdnímu kolu spojovací tyčí.“

§ 58 odst.6 se mění:

“ Za jízdní kolo se smí připojit přívěsný vozík, který není širší než 850 mm, má na zádi dvě červené odrazky netrojúhelníkového tvaru umístěné co nejblíže k bočním obrysům vozíku a je spojen s jízdním kolem pevným spojovacím zařízením. Zakrývá-li přívěsný vozík nebo jeho náklad za snížené viditelnosti obrysové červené světlo jízdního kola, musí být přívěsný vozík opatřen vlevo na zádi červeným neoslňujícím světlem. Jsou-li v přívěsném světle přepravovány děti, musí být přívěsný vozík označen žlutým nebo oranžovým praporkem nebo štítkem o rozměru 300 x 300 mm vztyčeným ve výšce 1200 – 1600 mm nad úrovní vozovky“.

Více na IZdoprava.cz ->   Na česko-polské hranici jsou otevřeny dva nové turistické přechody.

Navrhované úpravy zákona by měly legalizovat užívané vozíky, které jsou již dávno v prodeji a slouží. Je jasné , že omezovat užívání přívěsných vozíků jen na vybrané komunikace, by patrně rozpoutal  diskuzi!  Úprava proto počítá s tím, že kam může cyklista, tam může i cyklista s přívěsným vozíkem.

Bez ohledu na to, jak dopadnou jednání o navržené úpravě, přeji rodičům rozvážný výběr trasy pro jízdu s jejich dětmi. Dětem přeji rozumné rodiče, kteří s nimi pojedou na kole po bezpečných trasách a hlavně do přírody.

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
0 0 votes
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 2,68052 s | počet dotazů: 219 | paměť: 32655 KB. | 06.12.2023 - 13:36:44