Příklady navrhování úprav komunikací – část 2


1 1
0 0 votes
Hodnocení článku

Příklady správných řešení tramvajových zástavek.

Zastávkový ostrůvek tramvají má zábradlí s vodicí funkcí, signální pás u označníku zastávky (určuje místo nástupu do prvních dveří vozidla ) a správné barevné řešení (pouze dvě barvy v ploše zastávky), jde o mimořádně důležité prvky pro samostatný a bezpečný pohyb nevidomých a slabozrakých při využívání veřejné dopravy.

Zastávkový ostrůvek tramvají má zábradlí s vodicí funkcí a vhodně řešený přístřešek s minimálními bočními stěnami, tyto prvky zajišťují i na úzké ploše zastávky podmínky pro samostatný a bezpečný pohyb nevidomých a slabozrakých

Detaily přechodu přes vozovku na zastávkovém ostrůvku tramvají. Standardní varovný pás (barevně kontrastní, šíře 0,4 m ) je umístěn u obrubníku zastávky a u obrubníku vozovky, umístění standardního signálního pásu (barevně kontrastní, šíře 0,8 m ) určuje směr přístupu na zastávku. Zastávkový ostrůvek je vždy nutné vybavit zábradlím s vodicí funkcí pro nevidomé.

Dobře umístěné odpadková koše (mimo přirozenou vodicí linií a místa nástupu a výstupu prostředků hromadné veřejné dopravy) nezpůsobují nevidomým a slabozrakým při samostatném pohybu a orientaci žádné problémy.

Prostor tramvajové zastávky je vhodně řešený pro samostatný pohyb a orientaci nevidomých a slabozrakých. Přístřešek je v blízkosti zastávky umístěn tak, aby navazoval na přirozenou vodicí linií (zábradlí lemující schodiště vedoucí do stanice metra), mezera mezi zábradlím a přístřeškem je pro zrakově postiženého bez problémů překonatelná, celková situace umožňuje snadné nalezení přístřešku i nástup do vozidla. Za zmínku stojí i volná přirozená vodicí linie pří fasádě domů v blízkosti zastávky.

Foto a text: Petr Lněnička

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
0 0 votes
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 3,07264 s | počet dotazů: 196 | paměť: 24469 KB. | 19.06.2024 - 19:20:32