Praha si díky stávce užila jeden den víkendového provozu navíc


n201106161258 P6164975
0 0 votes
Hodnocení článku

Stávka dopraváků byla očekávána s velkými obavami. Především Praha měla zažít dopraví kolaps. Obavy občanů i politiků z průběhu stávky byly značné. Do poslední chvíle nebylo jasné, zda bude jezdit MHD. Každý se tedy musel spolehnout hlavně na sebe a na své řešení. FOTO v článku.(16:40)Metro, tolik využívané v jiné dny, nevyjelo a nikdo neví, kam zmizeli cestující. Stanice zavřené a nikde žádní zájemci o jízdu. Vypadalo to, že vlastně Praha žádné metro nemá. Ani zahraniční turisté se nepodivovali. Vždyť stávky v dopravě jsou i v jiných metropolích Evropy. 

Autobusů i tramvají nejezdilo mnoho. Vlastně tak úměrně zájmu cestujících. V pražských ulicích jezdilo i málo automobilů a cyklisté mohli bez obav využívat cyklistické pruhy. Jezdilo se i po chodnících, jezdilo se na koloběžkách i na in-line bruslích. Někteří pražané si dnešní „stávkový den“   opravdu užili. Na magistrále byl dopravní provoz na úrovni nedělního dopoledne. Praha si užila jeden den víkednového provozu navíc. 

Praha 9 - Poděbradská ulice Praha - magistrála v centru

Proč se nekonal dopravní kolaps, který očekávali i mnozí dopravní odborníci? Proč? Možná je to tím, že při všech prognózách je potřeba pracovat i s lidským faktorem, který je však nepředvídatelný.  Všem bylo jasné, že se nemohou spolehnout na MHD, průjezd Prahou nebyl jistý. Bylo nutné zvážit, zda je dnešní cestování po Praze nutné a jakou formu dopravy zvolí.

Úřady, podniky i služby reagovaly s předstihem. Obchody byly zásobené předem! Některé provozovny a služby byly uzavřené a jiné v provozu. Pražané počítali s komplikacemi a tak se nenechávali vyvést z míry. Ostatně, kdo v Praze žije, ten se musí naučit přizpůsobovat i horším situací. Komplikace s dopravou  během zimního období jsou takové malé zkoušky trpělivosti. Pondělní příjezdy do Prahy a páteční výjezdy z Prahy jsou taky dobrým cvičením trpělivosti.

Dnešní stávkový den umožnil pražanům zvážit alternativní způsob dopravy – kolo, koloběžka a své docenění našla i klasická chůze.

Velkou službu prokázala média, která se snažila v předstihu i v průběhu stávky lidi informovat. Vedení Dopravního podniku Praha i vedení města se snažilo do poslední chvíle zlepšit dopravní situaci.

Až po vyhodnocení průběhu dne 16.6.2011 se bude moci krizový štáb pustit do hodnocení. Praha se musí připravit na povodně, sněhové přívaly i na situace jiného charakteru, jako jsou protestní pochody, demonstrace, blokování MHD atd. Určitě se vyplatí obyvatele města včas informovat, oznámit rizika, doporučit varianty a informovat,informovat, informovat! Internetové stránky s webovými kamerami musí být přístupné pro maximální počet zájemců!


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
0 0 votes
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 2,16501 s | počet dotazů: 194 | paměť: 24356 KB. | 16.07.2024 - 06:17:56