Práce na stavbě dálnice D3 budou letos pokračovat


Na jaře by se měly začít stavět další dva úseky jihočeské dálnice D3. Konkrétně mezi Veselím nad Lužnicí a Bošilcem a mezi Borkem a Úsilným. Vše za předpokladu, že se žádná firma neodvolá proti tomu, že tendr za více než miliardu korun získaly firmy Strabag a Eurovia. „S radostí jsme vzali na vědomí, že se konečně rozhodlo o těchto dvou úsecích, které již byly dva roky vysoutěžené. Budu pevně věřit, že nyní už nedojde k žádnému dalšímu odvolání a že na jaře se na těchto úsecích začne konečně stavět,“ uvedl hejtman Jiří Zimola po setkání členů Sdružení pro výstavbu D3 a R4, které se uskutečnilo v pondělí 2. února 2015 na krajském úřadě.

Obdobné naděje neskrýval ani předseda uvedeného sdružení Pavel Eybert. „Nepředpokládáme, že by v úsecích Veselí nad Lužnicí – Bošilec a Borek – Úsilné měly nastat nějaké komplikace, konkrétně, že by se ještě někdo kvůli výběrovému řízení odvolal,“ uvedl.

Úsek Veselí – Bošilec za 635 milionů korun postaví konsorcium vedené společností Strabag, ve kterém je druhým členem Eurovia a úsek Borek – Úsilné za 718 milionů konsorcium vedené společností Eurovia s druhým členem Strabagem. Zahájit práce na těchto úsecích se dosud nedařilo, když samotná soutěž trvá už od roku 2012. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) už dříve vyhlásilo vítězem v obou tendrech společnost Skanska, jeho rozhodnutí ale zrušil Úřad na ochranu hospodářské soutěže, na který se obrátili právě současní vítězi zakázek Strabag a Eurovia.

Za další dobrou zprávu Zimola označil, že běží výběrové řízení na dodavatele stavby zbývajícího úseku od Bošilce po Ševětín a pro úsek od Ševětína po Borek se výběrové řízení připravuje. „Vhodný uchazeč by měl být vybrán do konce roku, když vše dobře půjde a nikdo se proti výsledkům soutěže neodvolá. Pokud ne, tak by se tu v příštím roce mělo začít stavět,“ naznačil hejtman.

Otázkou zatím zůstává obchvat Českých Budějovic, na jehož přípravách se rovněž pracuje.

Dálnice D3 z Českých Budějovic do Mezna na Benešovsku by pak mohla být hotova v roce 2017. „Dokončení celé jihočeské části dálnice D3 a na ni navazujíc rychlostní komunikace R3 směřujeme k roku 2021, kdy máme naposledy možnost čerpat na tuto stavbu evropské prostředky,“ připomněl Eybert.

Zároveň pokračují i přípravy pro stavbu rychlostní komunikaci R3 směrem na hranici s Rakouskem. „A v běhu je i výběrové řízení na dodavatele pokračování stavby rychlostní komunikace R4, která dnes končí v Dubenci,“ doplnil Zimola. Zároveň řekl, že se podle ŘSD pracuje také na studii, která má zvýšit počet jízdních pruhů mezi Vodňany a Českými Budějovicemi.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 2,16472 s | počet dotazů: 201 | paměť: 20162 KB. | 21.06.2024 - 12:47:06