Nález části renesančního mostu zbrzdil práce ve Staré Boleslavi
Původní podzimní termín dokončení mostních staveb spojující Brandýs nad Labem a Starou Boleslav již minul a nové mosty ještě nejsou postaveny. Příčinou zpomalení výstavby je nález částí historického kamenného inundačního mostu. FOTO video v článku.
Silnice I/610 , na které se provádí rekonstrukce několika mostních staveb, je na trase tradiční historické cesty směřující z Prahy ke Staré Boleslavi a dál k severovýchodu. V místě nově plánovaného středního pilíře jednoho z nových mostů byly nalezeny části kamenné mostní konstrukce. Most byl dílem stavitele Mattea Borgorelliho asi z let 1568 – 72 a ve své době patřil k nejdelším mostním stavbám v Čechách. Most měl 24 oblouků a sloužil jako přechod přes často zaplavovanou část podél toku Labe. Části staré mostní konstrukce nyní čekají na další úpravu a památkáři navrhli jejich zařazení mezi kulturní památky. Současně s pokračováním na původně plánovaných stavbách mostů se také provádí archeologický průzkum a předpokládá se, že může dojít ještě k dalším zajímavým nálezům
Stavbaři proto musí postupovat při výstavbě nových mostů pozvolna. V současné době pokračují práce na demolici starého mostu přes úzké rameno Labe a práce na průzkumu zaniklého labského meandru. Na dokončení nových mostů si budou muset motoristé ještě několik měsíců počkat. V místech bývalých mostů jsou zhotoveny provizorní lávky, které slouží pro chodce a cyklisty. Investorem nových mostních staveb je Středočeský kraj.
Stavitel Matteo Borgorelli ( narozen okolo 1510 ve Švýcarsku a zemřel v dubnu 1572 v Brandýse nad Labem. Byl představitel renesance a v Čechách se podílel na několika stavbách. Nejznámější jsou úpravy zámku a stavba inundačního mostu v Brandýse nad Labem a přestavěl také zámek v Přerově nad Labem.