Město Liberec získalo dotaci na fotopasti
Fotopasti doplní stávající kamerový sytém ve městě. Městská policie nainstaluje fotopasti na místa, kde často dochází ke krádežím nebo vandalismu, a kam zároveň současný kamerový systém „nedohlédne“. Pomůžou jednak v prevenci kriminality, ale také mohou přispět k případnému dopadení pachatele.
Statutární město Liberec získalo na tento projekt, který iniciovala Městská policie Liberec, dotaci od Ministerstva vnitra ČR ve výši 35 tisíc korun. Celkové náklady jsou 39 500 korun.
Jak takové fotopast funguje?
Jsou to nenápadné fotoaparáty, které umí zachytit pohyb i ve tmě, pořídí snímek a poté odešlou textovou zprávu na mobilní telefon městské policie. Zpočátku byly fotopasti pomocníkem pro mapování pohybu zvěře a jsou také skvělým nástrojem pro zabezpečení objektů a při ostraze. Veškeré fotografie a videa jsou uloženy na SD kartě fotopasti. Nejnovější modely dokážou i odesílat fotografie na mobilní telefon nebo email formou MMS, případně jsou napojeny na městský kamerový dohlížecí systém.
Fotopast je aktivována spuštěním PIR čidla, a to v okamžiku, kdy je zaznamenán pohyb člověka nebo zvířete (tepelný pohyb) v zorném poli snímače. Fotopast je konstruována tak, aby eliminovala nežádoucí pohyby v zorném poli. Čidlo fotopasti nepracuje pouze na základě záznamu pohybu, ale i na základě teplotních změn. Ve fotopastech se používá tzv. PIR detektor neboli infračervené pohybové čidlo. U různých modelů má různý dosah, úhel a citlivost. U citlivosti je dobré, když jde nastavit na různé úrovně (někdy jde nastavit i dosah). Většina dnes používaných fotopastí je vybavena také pro focení za tmy, a to pomocí neviditelného záblesku (osvětlení větším množstvím infračervených diod).
Pokud jde o vlastní záznam, může být pořízen ve formě fotek, ale také videa. Tyto dvě základní možnosti nabízejí snad všechny současné fotopasti. Rozlišení fotopastí, které se vyskytují na našem trhu, se nejčastěji pohybují od cca 2 MP po 8 MP. A protože většina fotopastí podporuje 2-16 GB záznamové karty není problém na ně pořídit až tisíce záznamů. Fotky lze pořizovat ve formátu „JPG“ a videa nejčastěji ve formátech „ASF“ nebo“ AVI“.
Zdroj: MVCR