Lanškrounem povede dálková cyklotrasa


0 0 votes
Hodnocení článku

„Česko jede“, to je projekt optimalizace vedení dálkových cyklotras po celé České republice. Jedna z dálkových cyklotras s označením číslem osm propojí Královehradecký, Pardubický a do budoucna i Olomoucký kraj. Nahradí tak stávající cyklotrasu č. 14, která na území Pardubického kraje zatím nebyla realizována. Dálková cyklotrasa č. 8 povede v koridoru Děčín – Česká Lípa – Liberec – Jičín – Hradec Králové – Týniště nad Orlicí – Choceň – Ústí nad Orlicí – Česká Třebová – Lanškroun – Hoštejn – Rýmařov – Krnov – Opava – Ostrava. Na území Pardubického kraje by měla cyklotrasa vést přes úsek dlouhý asi 80 km. Trasa vede od Týniště nad Orlicí nivou řeky Tiché Orlice, do Pardubického kraje vstupuje v Chocni (místní část Plchůvky), z Chocně pokračuje v souběhu se stávající dálkovou cyklotrasou č. 18 až do Ústí na Orlicí, z Ústí nad Orlicí nahradí cyklotrasu č. 4061 do České Třebové. Dále trasa povede přes Rybník, Třebovice do Lanškrouna a pardubické území opustí u Hoštejna. Realizace bude rozdělena na několik etap, které budou prováděny postupně podle připravenosti infrastruktury na jednotlivých územích a finančních možností.

Zatím poslední jednání v rámci Pardubického kraje se uskutečnilo v pátek 3. června letošního roku. Bude potřeba dořešit úsek mezi obcí Rybník u České Třebové a Lanškrounem, kde momentálně není připravena základní cyklistická infrastruktura. Dobrovolný svazek obcí LANŠKROUNSKO již zahájil projektové přípravy na výstavbu cyklotrasy v úseku Třebovice – Lanškroun. Cyklotrasa by tak mohla navázat na původní záměr propojení Lanškrouna s Českou Třebovou, jehož první etapa se uskutečnila v podobě výstavby cyklostezky Lanškroun – Rudoltice v roce 2012. Zbývající úsek v délce asi 6,3 km vede z části po asfaltových cestách, lesní cestě a stávající cyklotrase 4062. Tato trasa, která byla vytipována společně se zástupci KČT, počítá mimo jiné s využitím části starého opuštěného drážního tělesa. DSO LANŠKROUNSKO již zahájilo jednání o bezúplatném převodu drážního tělesa s vlastníkem, kterým je Správa železnic. Projekt počítá také se vznikem zázemí pro cyklisty, jako jsou odpočívky, lavičky, osvětlení nebo třeba dobíjecí stanice pro elektrokola. Začít by se mohlo v příštím roce, pokud se podaří využít vhodný dotační program.

Předseda Klubu českých turistů pro Pardubický kraj na jednání potvrdil, že do konce června proběhne značení dálkové cyklotrasy v již připravených úsecích Choceň-Brandýs nad Orlicí a Ústí nad Orlicí-Rybník. Na jaře roku 2023 bude proznačen úsek Lanškroun – Hoštejn. Pardubický kraj v letošním roce poskytne Klubu českých turistů příspěvek ve výši 390 tis. Kč na výdaje spojené se značením tras.

Zdroj: Lanškroun

Ilustrační foto: B.Borová, IZDoprava


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
0 0 votes
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 2,14969 s | počet dotazů: 212 | paměť: 20400 KB. | 25.07.2024 - 05:02:24