Je tomu už 70 let od výstupu prvního živého tvora do vesmíru – psa Lajky


Laika ac from USA | Wikimedia Commons | CC BY-SA 2.0
0 0 votes
Hodnocení článku

Lajka (rusky Лайка; asi 1954 – 3. listopadu 1957) byl sovětský vesmírný pes, který byl jedním z prvních zvířat ve vesmíru a prvním zvířetem na oběžné dráze Země. Zatoulaná toulavá fenka z moskevských ulic letěla na palubě kosmické lodi Sputnik 2, která byla vypuštěna na nízkou oběžnou dráhu 3. listopadu 1957. Protože technologie pro deorbitalizaci ještě nebyla vyvinuta, nepředpokládalo se, že Lajka přežije. Zemřela na přehřátí nebo udušení po několika hodinách letu, na čtvrtém oběhu lodi.

V době Lajčiny mise se o vlivu kosmických letů na živé tvory vědělo jen málo a inženýři považovali lety zvířat za nezbytný předstupeň lidských misí. Cílem experimentu, při němž byly sledovány životní funkce Lajky, bylo dokázat, že živý organismus může přežít vynesení na oběžnou dráhu a pokračovat ve své činnosti v podmínkách oslabené gravitace a zvýšené radiace, což vědcům poskytlo jedny z prvních údajů o biologických účincích kosmických letů.

Lajka během několika hodin zahynula v důsledku přehřátí, které bylo pravděpodobně způsobeno selháním centrálního nosiče R 7, jenž se oddělil od užitečného zatížení. Skutečná příčina a čas její smrti byly zveřejněny až v roce 2002; místo toho se všeobecně uvádělo, že zemřela, když jí šestý den došel kyslík, nebo, jak původně tvrdila sovětská vláda, byla před vyčerpáním kyslíku utracena. V roce 2008 byl poblíž vojenského výzkumného zařízení v Moskvě, které připravovalo její let, odhalen malý pomník Lajce, který ji zobrazuje stojící na vrcholu rakety. Objevuje se také na pomníku Dobyvatelů vesmíru v Moskvě.

Sputnik 2

Po úspěchu Sputniku 1 v říjnu 1957 si sovětský vůdce Nikita Chruščov přál, aby 7. listopadu 1957, v den čtyřicátého výročí Říjnové revoluce, byla vypuštěna kosmická loď. Konstrukce sofistikovanější družice již byla zahájena, ale měla být hotova až v prosinci; tato družice se později stala Sputnikem 3.

Splnit listopadový termín znamenalo postavit nové plavidlo. Chruščov si výslovně přál, aby jeho inženýři vytvořili „kosmický spektákl“, misi, která by zopakovala triumf Sputniku 1 a ohromila svět sovětskou dovedností. Plánovači se rozhodli pro orbitální let se psem. Sovětští raketoví inženýři již dlouho zamýšleli oblet psa před pokusem o let člověka do vesmíru; od roku 1951 vynesli do suborbitálního prostoru dvanáct psů při balistických letech a postupně se dopracovali k orbitálnímu letu, který byl naplánován někdy na rok 1958. Aby vyhověli Chruščovovým požadavkům, urychlili orbitální let psů na listopadový start.

Podle ruských zdrojů bylo oficiální rozhodnutí o startu Sputniku 2 přijato 10. nebo 12. října, takže na projektování a stavbu kosmické lodi zbývaly necelé čtyři týdny. Sputnik 2 byl tedy tak trochu narychlo zkonstruovaný, většina prvků kosmické lodi byla zkonstruována z hrubých náčrtů. Kromě primárního úkolu vyslat do vesmíru živého pasažéra obsahoval Sputnik 2 také přístroje pro měření slunečního záření a kosmického záření.

Lodě byly vybaveny systémem podpory života sestávajícím z generátoru kyslíku a zařízení, které zabraňovalo otravě kyslíkem a pohlcovalo oxid uhličitý. K udržení chladu byl přidán ventilátor, který se měl aktivovat vždy, když teplota v kabině překročila 15 °C. Na sedmidenní let bylo zajištěno dostatečné množství potravy (v želatinové formě) a pes byl vybaven sáčkem na sběr odpadu. Pro psa byl navržen postroj a řetězy, které omezovaly jeho pohyb na stání, sezení nebo ležení; v kabině nebyl prostor pro otáčení. Elektrokardiogram monitoroval srdeční frekvenci a další přístroje sledovaly frekvenci dýchání, maximální arteriální tlak a pohyby psa.

Výcvik

Laika byla nalezena jako toulavá, která se potulovala ulicemi Moskvy. Sovětští vědci se rozhodli využít moskevské tuláky, protože předpokládali, že taková zvířata se již naučila snášet podmínky extrémního chladu a hladu. Tento exemplář byla přibližně tříletá fena mongrela o hmotnosti 5 kg. Jiný popis uvádí, že vážila asi 6 kg. Sovětský personál jí dal několik jmen a přezdívek, mezi nimi Kudrjavka (rusky Malá kudrnatka), Žuchka (Malý brouk) a Limončík (Malý citron). Ve světě se zpopularizovalo jméno Lajka, ruský název pro několik plemen psů podobných huskymu. Jeho doslovný překlad by zněl „Lajka“, od ruského slovesa „lajať“ (лаять), „štěkat“. Podle některých svědectví ji technici kvůli jejímu hlasitému štěkání skutečně přejmenovali z Kudrjavky na Lajku. Americký tisk ji přezdíval Muttnik (přípona mutt -nik) jako slovní hříčku na Sputnik nebo ji označoval jako Curly. Její skutečný rodokmen není znám, i když se obecně uznává, že byla zčásti husky nebo jiné severské plemeno a možná zčásti teriér. NASA označuje Lajku jako „částečně samojedského teriéra“. Ruský časopis popsal její temperament jako flegmatický s tím, že se s ostatními psy nehádá.

Sovětský svaz a Spojené státy dříve vysílaly zvířata pouze na suborbitální lety. Pro let Sputniku 2 byli vycvičeni tři psi: Albína, Muška a Lajka. Psy cvičili sovětští vědci zabývající se kosmickým životem Vladimir Jazdovskij a Oleg Gazenko.

Aby se psi přizpůsobili stísněným podmínkám malé kabiny Sputniku 2, byli po dobu až 20 dní drženi ve stále menších klecích. Rozsáhlé těsné uzavření způsobilo, že přestali močit nebo se vyprazdňovat, byli neklidní a jejich celkový stav se zhoršil. Projímadla jejich stav nezlepšila a výzkumníci zjistili, že účinný byl pouze dlouhodobý trénink. Psi byli umístěni do odstředivek, které simulovaly zrychlení při startu rakety, a byli umístěni do strojů, které simulovaly zvuky kosmické lodi. To způsobilo zdvojnásobení jejich tepu a zvýšení krevního tlaku o 30-65 torrů. Psi byli naučeni jíst speciální vysoce výživný gel, který měl být jejich potravou ve vesmíru.

Před startem si jeden z vědců mise vzal Lajku domů, aby si hrála s jeho dětmi. V knize zachycující historii sovětské vesmírné medicíny doktor Vladimír Jazdovskij napsal: „Lajka byla tichá a okouzlující …. Chtěl jsem pro ni udělat něco hezkého: Zbývalo jí tak málo času.“

Přípravy na let

Jazdovskij provedl konečný výběr psů a jim určených rolí. Lajka měla být „letovým psem“ – obětí vědy na jednosměrné misi do vesmíru. Albína, která již dvakrát letěla na zkušební raketě ve velké výšce, měla působit jako Lajčina záloha. Třetí pes, Mushka, byl „kontrolní pes“ – měl zůstat na zemi a být použit k testování přístrojů a podpory života.

Před odletem na kosmodrom Bajkonur provedli Jazdovskij a Gazenko na psech operaci, při níž vedli kabely od vysílačů k senzorům, které měly měřit dýchání, puls a krevní tlak.

Protože stávající přistávací dráha v Turatamu nedaleko kosmodromu byla malá, museli být psi a posádka nejprve dopraveni na palubě letadla Tu-104 do Taškentu. Odtud je do Turatamu dopravilo menší a lehčí letadlo Il 14. Po příletu pokračoval výcvik psů; jeden po druhém byli umisťováni do kapslí, aby se seznámili se systémem krmení.

Podle dokumentu NASA byla Lajka umístěna do kapsle družice 31. října 1957 – tři dny před začátkem mise. V té době byly na místě startu extrémně nízké teploty a k udržení tepla v její schránce se používala hadice napojená na ohřívač. Před startem byli přiděleni dva asistenti, kteří měli Lajku neustále hlídat. Těsně před startem 3. listopadu 1957 z kosmodromu Bajkonur byla Lajčina srst napuštěna slabým lihovým roztokem a pečlivě upravena, zatímco na místa, kde měly být umístěny senzory pro sledování jejích tělesných funkcí, byl nanesen jód.

Jeden z techniků připravujících kapsli před závěrečným startem uvedl, že „po uložení Lajky do kontejneru a před uzavřením průlezu jsme ji políbili na nos a popřáli jí šťastnou cestu s vědomím, že let nepřežije.“

Let

Přesný čas startu se v různých zdrojích liší a je uváděn 05:30:42 moskevského času nebo 07:22 moskevského času.

Při maximálním zrychlení se dýchání Lajky zvýšilo na troj- až čtyřnásobek hodnoty před startem. Senzory ukázaly, že její srdeční frekvence byla před startem 103 tepů/min a během počátečního zrychlení se zvýšila na 240 tepů/min. Po dosažení oběžné dráhy byl příďový kužel Sputniku 2 úspěšně odhozen; jádro „bloku A“ se však neoddělilo podle plánu, což zabránilo správné funkci systému tepelné kontroly. Část tepelné izolace se uvolnila, což zvýšilo teplotu v kabině na 40 °C (104 °F). Po třech hodinách beztíže se tepová frekvence Lajky ustálila na 102 tepů/min, což je třikrát déle než při předchozích pozemních testech, což svědčí o stresu, kterému byla vystavena. Podle prvních telemetrických údajů byla Lajka rozrušená, ale jedla. Přibližně po pěti až sedmi hodinách letu nebyly z kosmické lodi zaznamenány žádné další známky života.

Sovětští vědci plánovali Lajku utrácet otrávenou porcí jídla. Po mnoho let Sovětský svaz vydával protichůdná prohlášení, že zemřela buď na udušení, když selhaly baterie, nebo že byla eutanazována. O přesném způsobu její smrti kolovalo mnoho fám. V roce 1999 několik ruských zdrojů uvedlo, že Lajka zemřela při přehřátí kabiny na čtvrtém oběhu. V říjnu 2002 Dimitrij Malašenkov, jeden z vědců stojících za misí Sputnik 2, prozradil, že Lajka zemřela při čtvrtém okruhu letu na přehřátí. Podle příspěvku, který přednesl na Světovém kosmickém kongresu v texaském Houstonu, „se ukázalo, že vytvořit spolehlivý systém regulace teploty v tak omezeném čase je prakticky nemožné.“

O více než pět měsíců později, po 2570 obězích, se Sputnik 2 (včetně Lajčiných ostatků) rozpadl při návratu do atmosféry 14. dubna 1958.

Etika testování na zvířatech

Vzhledem k zastínění problematiky sovětsko-amerických vesmírných závodů zůstaly etické otázky, které tento experiment vyvolal, nějakou dobu z velké části neřešeny. Jak ukazují novinové výstřižky z roku 1957, tisk se zpočátku soustředil na informování o politickém hledisku, zatímco zdraví Lajky a její znovuzískání – nebo jeho absence – se staly tématem až později.

Sputnik 2 nebyl navržen tak, aby se dal vrátit zpět, a vždy se počítalo s tím, že Lajka zemře. Mise vyvolala celosvětovou debatu o špatném zacházení se zvířaty a testování na zvířatech obecně za účelem rozvoje vědy. Ve Spojeném království vyzvala Národní liga na obranu psů všechny majitele psů, aby drželi minutu ticha, zatímco Královská společnost pro prevenci týrání zvířat (RSPCA) obdržela protesty ještě předtím, než Rádio Moskva dokončilo oznámení o startu. Skupiny za práva zvířat tehdy vyzvaly veřejnost, aby protestovala u sovětských velvyslanectví. Jiné demonstrovaly před budovou OSN v New Yorku. Laboratorní vědci v USA nabídli Sovětům určitou podporu, přinejmenším před zprávou o smrti Lajky.

V Sovětském svazu bylo kontroverzí méně. Ani média, ani knihy v následujících letech, ani veřejnost otevřeně nezpochybňovaly rozhodnutí vyslat psa do vesmíru. V roce 1998, po pádu sovětského režimu, vyjádřil Oleg Gazenko, jeden z vědců zodpovědných za vyslání Lajky do vesmíru, lítost nad tím, že dovolil její smrt:

Práce se zvířaty je pro nás všechny zdrojem utrpení. Zacházíme s nimi jako s dětmi, které neumějí mluvit. Čím více času ubíhá, tím více mě to mrzí. Neměli jsme to dělat … Z této mise jsme se nenaučili dost na to, abychom ospravedlnili smrt psa.

V ostatních zemích Varšavské smlouvy byla otevřená kritika sovětského kosmického programu obtížná kvůli politické cenzuře, ale v polských vědeckých kruzích se objevily pozoruhodné případy kritiky. V polském vědeckém časopise „Kto, Kiedy, Prečo“ („Kdo, kdy, proč“), který vyšel v roce 1958, se diskutovalo o misi Sputnik 2. V roce 1958 se v něm objevilo několik příspěvků, např. Krzysztof Boruń v rubrice časopisu věnované kosmonautice označil misi Sputnik 2 za „politováníhodnou“ a kritizoval, že nepřivezení Lajky zpět na Zemi bylo „nepochybně velkou ztrátou pro vědu“.

Památka

Lajka je připomínán v podobě sochy a pamětní desky v Hvězdném městečku, ruském výcvikovém středisku kosmonautů. Lajka, vytvořená v roce 1997, je umístěna za kosmonauty se vztyčenýma ušima. Lajka je také součástí pomníku Dobyvatelům vesmíru v Moskvě, který byl postaven v roce 1964. Dne 11. dubna 2008 ve vojenském výzkumném zařízení, jehož pracovníci byli zodpovědní za přípravu Lajky k letu, odhalili úředníci její památník umístěný na vrcholu kosmické rakety. Byly vyrobeny poštovní známky a obálky s vyobrazením Lajky, stejně jako značkové cigarety a zápalky.

Budoucí vesmírné mise se psy by měly být navrženy tak, aby je bylo možné vrátit zpět. Při sovětských vesmírných misích zahynuli čtyři další psi: Bars a Lisička zahynuli, když jejich raketa R 7 explodovala krátce po startu 28. července 1960; Pchjolka a Muška zahynuli, když byl 1. prosince 1960 Korabl-Sputnik 3 záměrně zničen výbušnou náloží, aby se zabránilo zahraničním mocnostem v prohlídce modulu po nezvládnuté trajektorii návratu do atmosféry.


Zdroj: Anglická Wikipedie


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
0 0 votes
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 2,05506 s | počet dotazů: 199 | paměť: 24703 KB. | 26.05.2024 - 23:49:43