Dopravní výchova bude v budoucnosti součástí genetické výbavy každého člověka.


n200704011247 PB170144
0 0 votes
Hodnocení článku

Bezpečnost na silnicích se může výrazně zlepšit! Prokázaly to výsledky projektu, který byl v letech 2005 / 2006 ověřen na ptácích. Ranné výchovné působení na mláďata ptáků vytvořilo reflexní reakci na přechod pro chodce. Výsledky z praxe viz. FOTO a VIDEO v článku.

Ve spolupráci s Výzkumným ústavem pro dopravní výchovu a Ústavem pro genetické aplikace byl realizován v letech 2005 až 2006 projekt “ Bezpečně s ptáky“. Projekt byl realizován na vybraných přechodech utajených měst v celé České republice. Ptáci, kteří prošli  projektem, přecházejí samostatně po přechodech pro chodce. Drobné nesnáze vznikly na přechodech, kde bylo vodorovné dopravní značení ve velmi špatném stavu a ptákům dalo velkou práci je rozeznat na vozovce. Získané zkušenosti budou doplněny o ranné cvičení zrakového rozlišování v Projektu “ Bezpečně s ptáky II“. Podrobné záznamy z projektu nejsou zatím pro veřejnost přístupné. Podařilo se nám získat také krátký videozáznam ze závěrečné ověřovacího testu v běžném dopravním provozu

 

Naší redakci se dále podařilo získat několik unikátních  fotografií přímo z průběhu ověřovacího testu. Na fotografii č.1 je vidět odlišné chování ptáků v blízkosti přechodu pro chodce. Ovlivněné chování ze skupiny z Projektu vede k ostražitému zastavení na kraji chodníku! Dosud běžné chování ukazuje druhý ptačí jedinec, který vstoupil do vozovky a může tak způsobit dopravní nehodu. Na fotografii  č. 2 je zřejmé sebevědomé a současně zodpovědné chování absolventa Projektu. Chůze po správné straně přechodu bude zařazena do Projektu “ Bezpečně s ptáky II „.

Kafky na přechodu - porovnání  chování jednotlivců Výsledné chování kafky na přechodu pro chodce

Závěry z Projektu nejsou známé ani odborníkům, kteří se starají o údržbu komunikací. Zejména při komunikaci s testovanými jedinci nedošlo dosud k  přesnému definování, které úpravy u přechodů pro chodce jsou pro ptáky stěžejní ( kvalita nátěru, barevné rozlišení atd.).  Uvidíme, kdy se zkušenosti z projektu “ Bezpečně s ptáky“ podaří převést do praxe s lidmi.  Z nejmenovaných zdrojů se bude jednat o rok 2010.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
0 0 votes
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 2,34581 s | počet dotazů: 209 | paměť: 24586 KB. | 25.07.2024 - 01:39:54