Doporučení týkající se dopravní situace v italském Janově


Dne 14. srpna 2018 v 12.20 došlo v Itálii ke zřícení dálničního mostu v Janově (Genova) na dálnici A 10 – Ponte Morandi. Most se zřítil z výšky 50 metrů – oba dálniční pruhy o délce cca 100 metrů. V Janově je v současné době značně omezená místní pozemní doprava, a to včetně železniční. Velvyslanectví ČR v Římě doporučuje občanům ČR, aby se v nejbližší době pokud možno vyhnuli jízdě do Janova autem nebo vlakem (platí pouze pro vlastní město, nikoliv pro jeho okolí). V případě silniční cesty do Janova a okolí je žádoucí respektovat následující doporučení trasy dle webové stránky italského provozovatele dálniční sítě společnosti Autostrade.

Na dálnici A 10 (Genova – Savona) je zcela uzavřen úsek na trase Serravalle Genova – Genova Aeroporto (Janov letiště). Pro cestu v úseku Savona – Genova nebo Livorno je potřebné použít dálnici A26 (trasa Genova – Gravellona Toce), následně silnici D26 (úsek Predosa – Bettolle) a poté dálnici A7 (Milano – Genova) ve směru Genova. Pro cestu v úseku Genova nebo Livorno – Savona je potřebné použít dálnici A7 (Milano – Genova), následně dle dopravních ukazatelů pokračovat po silnici D26 (úsek Predosa – Bettolle) a poté opět dálnici A 26 (úsek Genova – Gravellona Toce) ve směru Genova a pokračovat směr Savona. Pro cestu do janovského přístavu (porto di Genova) z Milana a Torina je možné použít dálnici A7 Milano – Genova, výjezd Genova.(Zdroj:MD)

Ponte Morandi nebo také viadukt Polcevera je most na dálnici A10 v italském Janově. Most byl jednou z hlavních spojení s Francií, překlenoval řeku Polcevera mezi okresy Sampierdarena a Cornigliano v Janově. Viadukt byl postaven v letech 1963 až 1967 a provoz byl zahájen 4. září 1967. Jméno dostal podle jeho architekta Riccardo Morandi. Most o délce 1 102 metrů má  výšku 45 metrů a nesou ho tři železobetonové pilíře dosahující výšku 90 metrů . Dne 14. srpna 2018 v 12.20 se zřítil prostřední pilíř a oba dálniční pruhy o délce cca 100 metrů.

Současná tragedie rozpoutává kolotoč dohadů, proč ke katastrofě došlo, a budou se hledat viníci. V mediích se také začínají objevovat informace, že o špatném stavu mostu se vědělo.

 „V prosinci roku 2012 municipální rada v Janově projednala stav mostu na veřejném slyšení o tom, jak rozšířit místní dopravní infrastrukturu. Místní zástupce průmyslového konfederace hovořil o zhroucení mostu Morandi „za 10 let“.

V roce 2016 mluvil konstruktér Antonio Brencich o „chybách na konstrukci tohoto mostu“.

Předseda vlády řekl, že veškerá infrastruktura v celé zemi bude v důsledku kolapsu dvakrát kontrolována.“(zdroj: BBC)


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 1,98932 s | počet dotazů: 202 | paměť: 20352 KB. | 24.05.2024 - 19:16:48