Byla zahájena stavba další části dálnice D4


thumb 5225 540 360 0 0 crop
0 0 votes
Hodnocení článku

Poklepáním základního kamene dne 7. června oficiálně začala výstavba historicky prvního PPP projektu v ČR, konkrétně 32 km dálnice D4 a rekonstrukce 16 km stávající I/4 mezi Příbramí a Pískem. Stavba je rozdělena do pěti úseků, stavět se ale budou všechny najednou. Stavební práce budou probíhat do konce roku 2024. Od roku 2025 bude konsorcium Via Salis provozovat a udržovat v bezvadném stavu celých 48 kilometrů dálnice D4 a navazující části I/20. Nově postavené úseky dálnice budou ve vlastnictví státu, stát se ale na financování v průběhu jejich výstavby nepodílí. Oproti tradičnímu modelu veřejného zadávání si stát nekupuje jen výstavbu, ale též službu ve formě provozu a kvalitní údržby. Celková konečná cena je 17,8 miliardy korun v čisté současné hodnotě.

Stát začne dálnici splácet až po zprovoznění a po 25 letech ji plnohodnotně převezmeme do své správy ve stavu, který lze označit jako nový. Z hlediska uživatelů bude dálnice zpoplatněna shodně jako jiné pozemní komunikace v ČR. Příjem z těchto poplatků bude příjmem Státního fondu dopravní infrastruktury, a nebude jakkoliv provázán s úhradou koncesionáři, který je placen výhradně na základě principu dodržování kvality služeb. Za hladký průběh výstavby a následného provozu je zodpovědný koncesionář – Via Salis, společný podnik VINCI Highways a Meridiam, který zadal stavební práce společnosti DIVia stavební, jež je dceřinou společností EUROVIA CS.

Technické detaily projektu: Celková délka opravených a nových úseků činí 47,1 km. Celkem 5 stávajících stavebních konstrukcí bude zbouráno a nahrazeno novými. Nově vybudováno bude 40 stavebních konstrukcí včetně 20 ekoduktů. Na nově vzbudovaném úseku budou 2 odpočívky s čerpacími stanicemi a elektrickými rychlonabíjecími stanicemi.

Zhotovitel stavby DIVia stavební (člen skupiny EUROVIA CS) by měl stavbu dokončit v prosinci 2024.

Zdroj: EUROVIA CS, a. s.

Foto: EUROVIA CS, a.s.

 

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
0 0 votes
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 2,10228 s | počet dotazů: 209 | paměť: 20528 KB. | 23.05.2024 - 23:32:21