Pro Olomoucký kraj je důležitým tématem bezpečnost dopravní infrastruktury
Letošní ročník Světového týdne bezpečnosti silničního provozu se pod heslem #RethinkMobility zaměřuje na udržitelnou dopravu a potřebu změny dopravního myšlení a chování směrem k většímu podílu chůze, jízdy na kole a využívání veřejné dopravy. Olomoucký kraj patří mezi lídry v podpoře cyklistické dopravy, proto se rád připojuje ke Světovému týdnu bezpečnosti silničního provozu, který pravidelně vyhlašuje OSN. Zaměřuje se na prevenci nehod a zvýšení bezpečnosti na silnicích. „Každoročně přispíváme na zlepšení bezpečnosti na silnicích. Právě teď rozdělujeme necelých deset miliónů korun na vybudování přechodů pro chodce a dalších prvků, které zvýší bezpečnost silničního provozu. Jsem rád, že se toto téma v rámci celosvětové akce připomíná,“ řekl Michal Zácha, náměstek hejtmana Olomouckého kraje pro oblast dopravy. Zlepšení cyklodopravy velkou měrou přispívá k rozvoji regionů.
„Čím bezpečnější a spojitější infrastrukturu pro bezmotorovou dopravu vytvoříme, tím méně bude nehod. Větší bezpečnosti pomáhají nejen stezky pro pěší a cyklisty, ale i takzvané cyklopruhy na silnicích“ uvádí Jan Šafařík, náměstek hejtmana Olomouckého kraje pro oblast regionálního rozvoje.
„V minulém roce bylo v kraji postaveno 20 kilometrů nových a bezpečných cyklistických komunikací v hodnotě 172 miliónů korun. Celkem jich máme na území kraje přes 480 kilometrů. Asi největší událostí v Olomouckém kraji v letošním roce bude otevření nové cyklolávky u obce Ústí na Hranicku a současně i otevření cyklostezky Černotín – Ústí – Hranice,“ doplňuje informace k aktuálním projektům náměstek Zácha.
V roce 2016 byla sídla v Olomouckém kraji propojena 350 kilometry cyklistických komunikací. Díky systematické podpoře všech partnerů bylo vybudováno od roku 2017 do letošního roku dalších 133 km cyklistických komunikací, takže má celkově síť přes 480 km. Mezi vlajkové projekty, které se podařilo dotáhnout k úspěšné realizaci, patří propojení dvou regionálních center, Litovle a Uničova. Přibližně desetikilometrový úsek mezi centry obou měst mohou nyní cyklisté projet po zbrusu nové stezce. Stejně zajímavé i propojení Uničova ze Šternberkem. Už se jen čeká na vybudování posledního úsek mezi Rybníčkem a Mladějovice. Ten se začne budovat letos v květnu. Když k tomu ještě připočtěte vybudovanou cyklostezku Olomouc – Šternberk a bezpečný koridor pro cyklisty CHKO Litovelským Pomoravím v úseku Olomouc – Litovel, pak nám z toho vyjde bezpečný cyklistický okruh v délce cca 60 km po trase Olomouc – Šternberk – Uničov – Litovel – Olomouc.
Na území ORP Olomouc byly dokončeny všechny úseky Moravské stezky, na jejímž vybudování se dohodlo již v roce 2008 všech10 obcí. Posledním vybudovaným úsekem na této trase byla cyklostezka na katastru Kožušan mezi Nemilany a Kožušany.
Zdroj a foto:
Olomoucký kraj