Šumavské stezky prochází rekonstrukcí
Nejstarší na Šumavě a zároveň druhou nejstarší v celé České republice je Medvědí stezka v jižní části Šumavy, na které v letošním roce Správa Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava obnovila informační panely. „Záměrem rekonstrukce stezky bylo kromě obnovy stávajících panelů také doplnění označení dalších skalních útvarů podle původního průvodce, vydaného v roce 1967. Po letech tak návštěvníci uvidí například „Dračí tlamu“, která se donedávna skrývala za větvemi stromů a keřů. Tato skála svou dračí podobu ukazuje hlavně v zimě, kdy jí díky odtávajícímu sněhu a mrazu narostou ostré „zuby“ v podobě rampouchů. Obnoveno a doplněno bylo rovněž orientační značení stezky. Panely se vyráběly v truhlárně v Kašperských Horách, jejíž pracovníci pak také ve spolupráci se strážci osadili panely a značení v terénu,“ vysvětluje Markéta Rudlová z odboru řízení projektů ze Správy NP a CHKO Šumava, jenž má obnovu Medvědí stezky na starosti. „Její obnova ale ještě není úplně hotová. Čeká ji oprava dřevěných stupňů ve směru od Ovesné a rekonstrukce poválkových chodníků u Jeleního jezírka a v prameništi mezi Viklanem a Kamennou kráskou,“ doplňuje Markéta Rudlová.
Správa Národního parku Šumava letos věnovala údržbě turistických cest velkou pozornost. Kromě uvedené rekonstrukce Medvědí stezky se podařilo obnovit dalších 460 metrů dřevěných poválkových chodníků na Jezerní a Cikánskou slať. Bezmála půl kilometru chodníků přišlo na zhruba 300 000 korun. Vedle toho truhláři opravili i vyhlídkovou plošinu na Chalupskou slať za 20 000 korun. Nové poválkové chodníky jsou vyrobeny z modřínového dřeva a jsou opatřeny krajovými lištami pro vozíčkáře. V roce 2015 se bude obnovovat 140 metrů dřevěných chodníků u Prášilského a Plešného jezera, 64 kompletních sedacích souprav, dva mostky a 20 metrů zábradlí.
Správa NP a CHKO Šumava každoročně vyměňuje stovky metrů dřevěných poválkových chodníků, které vydrží podle umístění a materiálů od pěti do deseti let. Původně bylo na výrobu chodníků užíváno smrkové dřeva, ale modřínové fošny a trámky by měly vydržet déle.
Zajímavosti o Medvědí stezce:
Od vybudování stezky, jež je vůbec první naučnou stezkou na jihu Čech a druhou nejstarší v celé České republice, uplynulo letos již 48 let. Vznikla z podnětu a osobního přičinění prachatických ochránců přírody – Aleše Záveského, Vratislava Francla a Bohuslava Nauše a poslední obnovou prošla v roce 2001. Stezka ale není jen o skalních útvarech, jako třeba Kaple, Hřib nebo Viklan. Prochází několika úseky smíšeného lesa a místy i nádherného přirozeného zmlazení jedle. V Jeleních Vrších nemůže uniknout pozornosti významné technické dílo – Schwarzenberský plavební kanál s 419 m dlouhým tunelem. Součástí plavebního systému bylo i uměle vybudované Jelení jezírko. „Stezka je přístupná celoročně a je určena výhradně pro pěší návštěvníky. V zimě za dobrých sněhových podmínek je v úseku Jelení Vrchy – Černý Kříž lyžařská trasa. Celá stezka z Ovesné přes Jelení Vrchy do Černého Kříže měří 15 km. Nejnáročnější, ale zároveň nejkrásnější úsek, leží mezi Ovesnou a Jelením jezírkem. Právě zde se nachází četné skalní útvary vzniklé zvětráváním žuly,“ doplňuje mluvčí Správy NP a CHKO Šumava Jan Dvořák. A jak vznikl název „Medvědí“ stezka? Část stezky vede po takzvané „Medvědí cestě“ (Bärenstrasse). Poblíž ní se nachází Medvědí kámen, pomníček na místě zástřelu želnavské medvědice, jednoho z posledních šumavských medvědů( 14. 11. 1856). Zdroj: NP Šumava Zdroj: NP Šumava