Vláda schválila nový dokument týkající se rozvoje cyklistické dopravy


Vláda ve středu 22.5.2013 schválila nový strategický dokument „Národní strategie rozvoje cyklistické dopravy ČR pro léta 2013-2020“. Materiál mapuje stávající situaci v oblasti cyklistické dopravy a cykloturistiky a navrhuje opatření pro její rozvoj nejen v oblasti dopravy, ale také cestovního ruchu, zdravotnictví a životního prostředí. Cyklostrategie 2013 chce například zvýšit podíl cyklistické dopravy zejména ve městech a zlepšit efektivitu při výstavbě cyklistické infrastruktury. Klade za cíl zlepšit koordinaci mezi orgány státní správy, městy a obcemi na státní i regionální úrovni. Aktualizovaná Cyklostrategie 2013 nahradí dosud platný vládní dokument, který schválila česká vláda v roce 2004.

Stát chce podle nové Cyklostrategie podpořit dopravu na kole hlavně na kratší vzdálenosti, tedy ve městech. Právě tam může větší podíl lidí na kolech ulevit automobilové dopravě. Náklady na cyklistickou infrastrukturu včetně parkovacích stání jsou totiž mnohem nižší. „Cyklistická doprava je nejen zdravější, ale ve městě mnohdy i rychlejší a praktičtější, než jízda autem. Důležité ale je, aby se cyklisté mohli po městě pohybovat bezpečně. Vytyčeným cílem je zvýšit podíl cyklistů na našich silnicích celkově o 10 % a ve městech až o 25 % a do roku 2020 snížit počet jejich úmrtí na silnicích na polovinu,“ uvedl ministr Stanjura.

Cyklostrategie ve více než třech desítkách opatření shrnutých do čtyř hlavních cílových oblastí navrhuje postup, jak plánovaných cílů dosáhnout. Mnohá opatření přitom představují systémové neinvestiční kroky, které mohou např. vhodnou úpravou stávajících předpisů a zákonných norem ušetřit náklady při budování cyklistické infrastruktury či zajistit větší bezpečnost cyklistů v dopravním provozu.

 „Jízdní kolo patří do působnosti několika resortů, týká se totiž nejen dopravy, ale také regionálního rozvoje, životního prostředí a jízda na kole má vliv také na zdraví obyvatel,“ říká národní cyklokoordinátor Jaroslav Martinek. „Studie Severské rady ministrů například ukazuje, že investice vložené do cyklodopravy jsou nejefektivněji investované prostředky v rámci dopravy vůbec, hlavně díky dopadu na zdraví lidí,“ říká Jaroslav Martinek z Centra dopravního výzkumu. Podle studie Evropské cyklistické federace každý kilometr ujetý na kole v porovnání s řízením automobilu ušetří společnosti 96 eurocentů. 

Více informací a schválený dokument najdou zájemci na stránce Ministerstva dopravy http://www.mdcr.cz/cs/Media/Tiskove_zpravy/Cyklostrategie_Cesta_k_bezpecnejsi_doprave.htm


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 2,32731 s | počet dotazů: 201 | paměť: 20130 KB. | 24.06.2024 - 00:00:52