V Olomouci mají unikátní světelnou fontánu.
Většina okružních křižovatek se staví na místech rizikového křížení komunikací a posuzuje se zejména jejich technické řešení. V Olomouci můžete posoudit, jak může být okružní křižovatka elegantně včleněna do určitého prostoru.
Kruhová křižovatka se světelnou fontánou se stala součástí úprav přednádražního prostoru, který mění výrazně tvář a převládají zde moderně řešené stavby. Unikátní světelná fontána má 21 symetricky rozmístěných průsvitných sloupů uvnitř. Původně se uvažovalo o vodní fontáně. Zvítězilo však bezpečnostní hledisko. Zkušenosti ze zahraničí ukazují, že je vhodné střed okružní křižovatky stavebně upravit tak, aby se zabránilo průhledu křižovatky. Okružní křižovatka v Olomouci má ještě zajímavě řešené vodorovné značení, které je částečně nahrazeno plastickým zvýrazněním ( dlažbou). Křižovatka odděluje individuální dopravu od autobusové a umožňuje vjezd a výjezd z nově vystavěných podzemních parkovišť ve všech směrech. Bezpečnostní audit křižovatky zpracovalo CDV Brno.
Řešení středu okružní křižovatky je skutečně ojedinělé. V Anglii dávají přednost různým úpravám zeleně, v dalších zemí EU jsou časté vodní fontány. Nejvíce mě však překvapila jedna okružní křižovatka ve Švýcarsku. Tam byla umístěna lokomotiva.
.
.