Stezka v historické lipové aleji dostává kvalitnější povrch


n200909301643 P8162753
0 0 votes
Hodnocení článku

Valdštejnská lipová alej spojující Jičín a Sedličky se svou rozlohou a stářím řadí k unikátům České republiky. Mezi stromořadím vede stezka pro chodce a cyklisty, která prochází stavební úpravou. Po dokončení úprav umožní stezka bezpečný pohyb chodců, cyklistů i jízdu na kolečkových bruslích. FOTO v článku.

Délka opravované stezky je stejná jako délka stromořadí – 1 737 metrů. Šířka upravované stezky je 2 až 2,2 metry a povrch se zvýší cca o 0,05 m a konstrukce se zesílí vrstvou jemnozrnného asfaltového betonu. Na okrajích stezky budou řady vodících pásků ze žulových kostek10/10 uložených do betonového lože. Pro zvýšení bezpečnosti uživatelů stezky budou v místech křížení s komunikace na Čeřov a do Soudné zvýšené přejezdové prahy. Prahy budou mít povrch ze žulových kostek a jen úsek stezky bude mít povrch asfaltový.  Foto 1. – pohled na lipovou alej směrem z města , foto 2. – pohled na stezku ve směru do centra města před opravou .

Jičín - lipová alej - pohled směrem z města Jičín - stezka lipovou alejí před opravou

Valdštejnská lipová alej spojovala Valdštejnovu městkou rezidenci s areálem letohrádku a vynikla v první polovině 16. století. Dlouhá léta sloužila alej svému účelu. Jak se město rozšiřovalo, měnila se zástavba a také okolí lipové aleje. Podél aleje starých stromů vede v současné době místní komunikace a silnice II/286. Údržba velkého počtu vzrostlých stromů a současně nutnost zajištění bezpečného provozu na komunikacích vedlo představitele města k hledání optimálního řešení.  

Správa zeleně ve městě není jednoduchá a v Jičíně si s lipovou alejí opravdu  užijí. V roce 2008 nechalo město Jičín  provést inventarizaci a zhodnocení stavu jednotlivých stromů. Po konzultaci s entomology se jeví jako optimální řešení obnova lipové aleje.  Doporučují nemocné stromy pokácet a u dalších dřevin provést ozdravné řezy nebo zabezpečení korun. Celkem je v návrhu z 928 stromů ke kácení  237 kusů dřevin! 

 Alej však má ještě jednu specialitu, na kterou je nutné  brát ohled!  Je to významná lokalita soustavy Natura 2000 v níž je chráněný brouk čeledi zlatohlávků – páchník hnědý. Kácení stromů proto není jednoduchou záležitostí. U pokácených stromů bude proveden entomologický průzkum, který rozhodne o dalším osudu. Pokud bude v pokácených kmenech zjištěna přítomnost páchníka, budou deponovány do vytipovaných míst a ponechány pro další vývoj chráněného brouka.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
0 0 votes
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 2,54302 s | počet dotazů: 206 | paměť: 24570 KB. | 21.07.2024 - 01:57:30