Silnice v krajích lemují pružné směrové sloupky


3 1 vote
Hodnocení článku

Nový typ pružných plechových sloupků se zkušebně osazuje na okrajích silnic ve Zlínském kraji a v kraji Vysočina. Hlavní předností nového sloupku je jeho odolnost proti nárazu.Sloupek je vyroben z prohnutého ocelového plechu ( Steel-Flex) a je 12 centimetrů dlouhý. Na povrchu je opatřený reflexními prvky a protisměrné hroty ve spodní části sloupku mají zabránit vytažení. Speciálním pneumatickým beranidlem se zaráží do krajnice do hloubky 40 centimetrů. Plech je po celé délce podélně prohnutý a je obtížně využitelný k jinému účelu.

Směrové sloupky slouží při snížené viditelnosti a při jízdě v noci řidičům k lepší orientaci při jízdě na vozovce. V současné době lemují silnice směrové sloupky plastové, které se osazují do betonových patek. Náklady na plastový sloupek s betonovou patkou činí 500,- Kč a za nový pružný sloupek zaplatí správci komunikací 300 Kč. Při nárazu se plastový sloupek zničí a správci komunikací musí průběžně poničené sloupky doplňovat. Osazením pružných směrových sloupků by mělo dojít ke snížení nákladů na údržbu. Výrobci směrových sloupků v zahraničí již některé varianty odolných sloupků proti nárazu prezentovali na specializovaných výstavách silniční techniky. Příklad odolnosti a pružnosti plastového sloupku mohou čtenáři posoudit na videu z veletrhu Intertraffic 2008.

V současnosti se zkouší na našich silnicích pružné sloupky ocelové, které by měly vydržet až 1500 ohnutí. Výrobcem sloupků je společnost GS PLUS,s.r.o., která získala licenci na užívání zahraničního patentu.

První zkušenosti s osazováním pružných ocelových sloupků má již Ředitelství silnic Zlínského kraje a Krajská správa a údržba silnic Vysočina.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
3 1 vote
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 1,97913 s | počet dotazů: 193 | paměť: 24473 KB. | 11.04.2024 - 23:29:08