Silnice přes Červenohorské sedlo je po roce a půl oprav znovu průjezdná


V pátek 9.6.2017 byla slavnostně uvedena do provozu zrekonstruované silnice I/44 přes Červenohorské sedlo. Silnice I/44 je z hlediska turistického ruchu jedinou přístupovou silnicí I. třídy k významnému horskému středisku Červenohorské sedlo. Tato skutečnost se nakonec ukázala jako rozhodující faktor při plánovaném postupu rekonstrukce silnice na obou stranách Červenohorského sedla, kdy bylo přijato rozhodnutí stavět postupně. Začít na severní straně a zachovat tak po celou dobu stavby vždy alespoň z jedné strany přístup k tomuto významnému horskému středisku. Rekonstrukce spočívala v úpravě komunikace na kategorii S 9,5, v rozšíření silnice v točkách a také ve vybudování úseků pro možnost předjíždění v délce přibližně 1 000 metrů. Všechna tato opatření výrazně zvýšila bezpečnost silničního provozu na této důležité a velmi frekventované komunikaci.

„Při navrhování technického řešení a způsobu a rozsahu rekonstrukce byly samozřejmě brány v úvahu ekologické aspekty, protože komunikace je umístěna v centru CHKO Jeseníky. Dalším důležitým faktorem byla povinnost zajistit plné zprůjezdnění rekonstruovaného úseku silnice v zimním období, tj. od listopadu do března. To zásadně ovlivnilo technologii a návrh postupu výstavby a v neposlední řadě i celkovou finanční náročnost“, okomentoval dokončení stavby generální ředitel ŘSD Jan Kroupa.

Červenohorské sedlo leží v nadmořské výšce 1 013 m. Silnice je tak nejvýše položenou silnicí I. třídy v České republice. Komunikace také překonává výškový rozdíl přes 400 metrů soustavou traverz vedených po úbočí Velkého Klínovce, vzájemně propojených točkami o malých poloměrech (pod 20 metrů).

Stavba je spolufinancována v rámci Operačního programu Doprava 2014 – 2020 z Evropského fondu pro regionální rozvoj.

 

Základní údaje o stavbě:

délka: 7914 m

počet stavebních objektů: 29

Zhotovitel: Sdružení Metrostav a. s. a KARETA s. r. o.

Cena stavby dle smlouvy: 249 milionů korun (bez DPH)

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
Více na IZdoprava.cz ->   Libeňský most vydrží tramvajový provoz a připravuje se na rekonstrukci

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 2,71362 s | počet dotazů: 223 | paměť: 29071 KB. | 08.12.2023 - 19:40:58