Při stavbě cyklostezky u Mělníka byla využita nová technologie


0 0 votes
Hodnocení článku

Podél břehu Labe vede v úseku od Dolních Beřkovic kolem Elektrárny Mělník a dál přes Hořín až do Zelčína nová cyklostezka v délce 18,6 km. Video v článku 

Při stavbě cyklostezky se objevily nečekané technologické problémy s málo únosným podložím. Proto bylo při stavbě cyklostezky využita směs stabilizátu z popílku s cementářským slínkem. Použitá receptura byla ze strany společnosti, která sídlí v areálu Elektrárny Mělník a recepturu pro stavbu poskytla, podána u Úřadu průmyslového vlastnictví jako přihlášku na vynález.  Společnost nyní čeká na potvrzení patentu.

Popílek je vedlejší produkt při spalování uhlí v elektrárnách a  průběžně se zvažují možnosti jeho využití. Suchý popílek se po částečné úpravě a za předpokladu splnění technických podmínek používá při výrobě betonu nebo umělého kameniva i jako náhražka za písek  či zeminu do podkladu silnic.

Výstavba cyklostezky podél Labe vznikla již před 15 lety v Elektrárně Mělník. Zaměstnanci společnosti projevili zájem jezdit do práce po bezpečné komunikaci. Silnice, která propojuje obce podél Labe, je úzká a ve všední dny frekventovaná. Cyklostezka umožní bezpečnou jízdu bez křížení s automobilovou dopravou. Kromě tohoto účelu souvisí stavba cyklostezky s rozvojem cykloturistiky. Nová cyklostezka vede v trajektorii mezinárodní cyklotrasy EuroVelo č.7, která spojuje Skandinávii s Jižní Itálií. Tato cyklotrasa se jmenuje The Sun Route.

V současné době je cyklostezka v užívání ve své základní formě. Povrch je asfaltový, bez vodorovného dopravního značení. Na trase jsou mosty a v některých úsecích jsou vybudovány opěrné zdi. Na nově vybudovaném úseku nejsou odpočívky a občerstvení doporučujeme především z vlastních zdrojů. Zajímavým turistickým cílem je zdymadlo Hořín a jízda podél umělého kanálu – viz. článek z 1/2008. 

Trasa nové cyklostezky vede po břehu Labe a prakticky bez převýšení. Jízda je pohodlná a nabízí pěkný výhled na mělnický zámek. Pro zvýšení turistické atraktivity bude nutné nabídnout cyklistům další vybavení jako např. odpočívky, parkoviště, doplnění turistického značení,  navigaci od silnice I/16 atd.

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
0 0 votes
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 2,21646 s | počet dotazů: 195 | paměť: 24493 KB. | 23.04.2024 - 01:56:43