Policie registruje cyklistická kola pomocí syntetické DNA
Problémy s krádeží cyklistických kol se snaží už několik let řešit policie pomocí registrace majitele. S registrací se začalo už v roce 2001 a registrace se řešila pomocí samolepky. V roce 2009 však vyšel první článek o forezním značení předmětů pomocí syntetické DNA.
Evidence se týká všech typů kol, elektrokol, koloběžek i invalidních vozíků. Předměty jsou na několika příslušných místech označeny mikroskopickými tečkami s jedinečným kódem. Tyto mikrotečky jsou pouhým okem téměř neviditelné. Jejich vyhledávání na jízdním kole se provádí pomocí UV světla. Vlastní kód na ozářené mikrotečce se stává čitelným po jeho zvětšení. Jízdní kola jsou zaregistrována nejen do databáze místního magistrátu, ale i do celosvětové databáze výrobce forenzního značení. Syntetická DNA je netoxická a zdravotně nezávadná látka, která je po zaschnutí pouhým okem neviditelná a bez viditelného poškození neodstranitelná.
V roce 2013 začala touto novou metodou registrovat kola v Moravskoslezském kraji v rámci projektu prevence kriminality. Městská policie začala touto metodou registrovat kola a invalidní vozíky v Ostravě. V roce 2014 se začalo v dalších městech. Registrace syntetickou DNA probíhá v Hlučíně, Opavě, Kroměříži a od srpna 2014 začala registrace jízdních kol syntetickou DNA také ve Frýdku-Místku.
Kombinace nové metody s evidencí kola podle barvy, typu, čísla rámu, vybavení, fotografie a podobně by měla odradit případného zloděje a také zvýšit pocit bezpeční majitele kola.