Pokračuje budování cyklostezky Jihlava – Třebíč – Raabs
(19:30) V roce 2011 se svazku obcí na trase podařilo vybudovat nových 18 kilometrů cyklostezky s náklady asi 50 milionů korun. Upravovaly úseky od Luk nad Jihlavou po Jemnici na Třebíčsku. Svazek obcí sehnal peníze i na propagaci za 680 tisíc korun a mohl tak vydat mapy a spustit webovou stránku. Svazek obcí získal dotaci na značení celé cyklostezky v hodnotě 2,6 miliónu korun. Značení bude na svém místě nejpozději do konce dubna 2012. Začne se také pracovat na zvýšení bezpečnosti a pohodlí cyklistů. V roce 2013 bude svazek obcí usilovat o další dotace na přestavbu dvou úseků mezi Jihlavou a Třebíčí.
Budování cyklostezky do Rakouska zahájil svazek 25 obcí díky evropské dotaci už v roce 2009. V první etapě bylo vybudováno deset úseků měřících dohromady 16 kilometrů. Práce stály 67,5 miliónu. Další desítka úseků byla s evropskou podporou přestavěna v roce 2011. Celková délka trasy z centra Vysočiny do Raabsu je 130 kilometrů.
Za účelem realizace cyklostezky a jejího provozování vznikl v listopadu 2007 dobrovolný svazek obcí „Cyklostezka Jihlava – Třebíč – Raabs“, jehož členy je 25 obcí na trase. Na realizace vybraných úseků požádal tento subjekt o finanční dotaci z Regionálního operačního programu Jihovýchod ve výši cca 76 mil. Kč, která mu byla přiznána. Nejdříve byla zpracována vyhledávací studie, která upřesnila vedení trasy cyklostezky a následně studie proveditelnosti, která prověřila vybranou trasu po technické stránce. Trasa byla rozdělena podle sjízdnosti na dílčí úseky. Na neprůjezdné úseky nebo obtížně sjízdné úseky v celkové délce cca 22 km byla zpracována předrealizační projektová dokumentace.
Cílem svazku obcí bylo vytvořit cyklotrasu vedoucí z Jihlavy přes Luka nad Jihlavou, Třebíč, Jaroměřice nad Rokytnou, Moravské Budějovice, Jemnici až na hranice s Rakouskem, kde by měla navázat na systém rakouských cyklostezek. Záměrem svazku je dále zvyšování komfortu sjízdnosti trasy a postupně budovat úseky v parametrech cyklostezky.