Oprava Karlova mostu pokračuje i v zimních měsících


n200811301402 PB230005
0 0 votes
Hodnocení článku

Oprava historického mostu probíhá pod dohledem turistů i pracovníků inspekce Ministerstva kultury ČR. Část opraveného úseku je již v užívání a při naší návštěvě probíhalo odstranění části betonové desky umístěné pod dlážděním. FOTO v článku.

Práce na opravě mostu pokračují i během zimních měsíců v úseku zakrytém lešením se stříškou. Na opravovaném úseku se nejdříve odstraňují vozovkové vrstvy a to až na části vytvořené při opravách v letech 1965 až 1975. Dále se rozebírá kamenné zábradlí v takovém rozsahu, aby  bylo možné položit novou izolační vrstvu. Na mostě se dále realizuje  veřejné a slavnostní osvětlení. Elektrické osvětlení bude nahrazeno plynovým a nově budou osvětleny plavební znaky. Očíslované kameny z rozebraného zábradlí jsou připravené k uložení zpět. 

 Karlův most - odstraňování vrstev vozovky Karlův most - uložené kameny

I pouhým okem je vidět, že se hrany pískovcových kvádrů často drolí. Pískovec není žula a Karlův most, ač z dálky vypadá pevný a mohutný, je vytvořen z kamene, který je v podstatě křehký. Není proto divu, že je oprava mostu sledována.

Vlastní stavební práce probíhají zásadně jen na určité části podélné poloviny mostovky a tím je umožněn pěší provoz po celou dobu oprav. Stavba  zahrnuje vždy jen délku  čtyř mostních polí, na kterých se postupně realizují stavební  práce.

Termín stavby: 08/2007 – 06/2010

Základní informace o konstrukci Karlova mostu:

Kamenný pískovcový most je tvořený šestnácti klenbami. Zvenčí je vidět kamenný plášť z pískovcových kvádrů, který kryje zdivo z lomového kamene. Vozovka je tvořena novodobou dlažbou z žulových kostek 200/100/60mm, kladených do cementové malty. Pod dlažbou je cementový potěr kryjící izolaci položené na vrstvě cementového potěru. Pod ním je vyrovnávací vrstva z keramzitbetonu a pod ním buď diskutovaná železobetonová deska nebo opukové zdivo mostní konstrukce. Železobetonová deska se vyskytuje místy a někdy jen na jedné polovině mostu.

Před zahájením oprav mostu se zvažovaly varianty nejvhodnějšího řešení a technologie oprav. I v současné době se občas objeví informace, které potvrzují výrazný zájem o prováděné stavební práce a hodnocení konečného efektu oprav. Inspekční kontrola z Ministerstva kultury ze dne 4.11.2008 přitáhla k opravě mostu mediálně pozornost. Práce na opravě mostu však  pokračují a na jejich průběh se přijeli podívat i specialisté z německého města Regensburg,. Zde se plánuje v roce 2010 oprava srovnatelného mostu postaveného letech 1145 až 1146.

Karlův most - opravená část

Opravená část Karlova mostu foto 11/2008


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
0 0 votes
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 2,04406 s | počet dotazů: 194 | paměť: 32713 KB. | 28.02.2024 - 16:49:50