Odpočítadla času usměrní nedočkavé chodce


Technická správa Komunikací hl. m. Prahy (TSK) připravuje instalaci většího počtu odpočívadel času na přechodech pro chodce v Praze. Odpočítadla času, který zbývá do konce signálu „stůj“ nebo „volno“, tedy do zhasnutí červeného nebo zeleného světla pomůže na vybraných přechodech k větší informovanosti chodců. Stane se tak na základě usnesení Rady hl. m. Prahy, která TSK uložila využívat systém odpočítadel ve vhodných lokalitách jak při dodávce nových, tak při obnově stávajících světelných signalizačních zařízení (SSZ). „Považujeme umisťování odpočítadel světelných signálů za významný příspěvek k bezpečnosti provozu, protože časový ukazatel snižuje nejistotu chodců a zajišťuje jejich větší informovanost o aktuálním průběhu řízení provozu křižovatky,“ říká k opatření Ladislav Pivec, šéf TSK.

Odpočítadla je vhodné instalovat zejména v místech se zvýšeným pohybem chodců a zkušebně jsou již umístěna na šesti přechodech pro chodce, a to na dvou přechodech řízených křižovatek Legerova – náměstí I. P. Pavlova a Sokolská – náměstí I. P. Pavlova, na přechodu přes Křižovnickou ulici u Karlova mostu a na přechodu přes Dlouhou ulici na křižovatce s Revoluční ulicí.  „Aktuálně TSK prověřuje možnosti a účelovost rozšíření tohoto systému na další přechody v Praze. Kritériem pro výběr vhodných lokalit je počet přecházejících chodců a způsob řízení pomocí světelné signalizace v konkrétní lokalitě,“ dodal Pivec.

Variantně lze místo číselného údaje použít grafické zobrazení (např. ubývající diagram, světelný sloupec apod.). Ve fázi prověřování je i možnost zobrazovat odpočet vyklizovacího času chodců, to je doby, po kterou má chodec zajištěno po skončení svého volna bezpečné dokončení přecházení.

 

Zdroj:TSK Praha

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 2,36709 s | počet dotazů: 203 | paměť: 20249 KB. | 21.07.2024 - 08:34:01