Nikola Tesla na Výstavišti


4 1 vote
Hodnocení článku
Z Bělehradu přijela do Prahy unikátní výstava o geniálním vědci, jehož vynálezy nás dodnes provází každodenním životem. Možná ani netušíte, kde všude najdete odkaz Nikoly Tesly: v dálkovém ovládání, neonovém osvětlení, v rentgenových snímcích i řízených střelách. V roce 1880 ho jeho zájem o elektřinu zavedl do Prahy, kde navštěvoval přednášky na Karlově univerzitě.

Jak pracuje věhlasný Teslův transformátor? Dokážete si představit, jak funguje elektrárna, která zkrotila Niagarské vodopády? A jak si Tesla představoval bezdrátový přenos energie?

Tyto a další funkční modely jeho nejvýznamnějších vynálezů ze srbského Nikola Tesla Museum můžete vidět na Výstavišti Praha. Výstava vám poodhalí, jak žil a pracoval novodobý Prométheus, který pomocí elektřiny změnil svět. S čím bojoval a o čem snil? Poznejte Nikolu Teslu, vědce, vynálezce, fyzika a konstruktéra strojů.

Z funkčních modelů Teslových vynálezů jsou to například Teslův transformátor, indukční motor s kotoučovým rotorem / s rotorem ve tvaru vejce, bezdrátový přenos energie a další.

K výstavě je připraven i doprovodný program.

O vynálezci Nikolu Teslovi

Nikola Tesla (/ˈtɛslə/ TESS-lə; srbská cyrilice: Nikola Тесла, vyslovováno [nǐkola têsla]; 10. července [28. června] 1856 – 7. ledna 1943) byl srbsko-americký vynálezce, elektroinženýr, strojní inženýr a futurista, známý především díky svému přínosu ke konstrukci moderního střídavého proudu (AC).

Tesla se narodil a vyrůstal v Rakouském císařství, v 70. letech 19. století studoval inženýrství a fyziku, aniž by získal diplom, a praktické zkušenosti získal počátkem 80. let 19. století prací v telefonii a u společnosti Continental Edison v novém odvětví elektrické energie. V roce 1884 emigroval do Spojených států, kde získal naturalizované občanství. Krátce pracoval v Edison Machine Works v New Yorku, než se vydal na vlastní pěst. S pomocí společníků, kteří jeho nápady financovali a uváděli na trh, založil Tesla v New Yorku laboratoře a společnosti, které vyvíjely řadu elektrických a mechanických zařízení. Jeho indukční motor na střídavý proud (AC) a související patenty na polyfázový střídavý proud, na které získal v roce 1888 licenci od společnosti Westinghouse Electric, mu vynesly značné peníze a staly se základním kamenem polyfázového systému, který tato společnost nakonec uvedla na trh.

Ve snaze vyvinout vynálezy, které by mohl patentovat a uvést na trh, Tesla prováděl řadu experimentů s mechanickými oscilátory/generátory, elektrickými výbojkami a raným rentgenovým zobrazováním. Sestrojil také bezdrátově řízenou loď, jednu z prvních, které byly kdy vystaveny. Tesla se stal známým vynálezcem a své úspěchy předváděl celebritám a bohatým mecenášům ve své laboratoři a byl známý svým showmanstvím na veřejných přednáškách. V průběhu 90. let 19. století Tesla realizoval své nápady na bezdrátové osvětlení a celosvětovou bezdrátovou distribuci elektrické energie při svých experimentech s vysokonapěťovou a vysokofrekvenční energií v New Yorku a Colorado Springs. V roce 1893 učinil prohlášení o možnosti bezdrátové komunikace pomocí svých zařízení. Tesla se pokusil tyto myšlenky prakticky využít ve svém nedokončeném projektu Wardenclyffské věže, mezikontinentálního bezdrátového komunikačního a energetického vysílače, ale vyčerpal finanční prostředky dříve, než jej mohl dokončit.

Po Wardenclyffské věži Tesla v 10. a 20. letech 20. století s různým úspěchem experimentoval s řadou vynálezů. Poté, co Tesla utratil většinu svých peněz, žil v řadě newyorských hotelů a zanechal za sebou nezaplacené účty. Zemřel v New Yorku v lednu 1943. Teslova práce upadla po jeho smrti v relativní zapomnění až do roku 1960, kdy Generální konference pro míry a váhy pojmenovala na jeho počest jednotku hustoty magnetického toku v soustavě SI tesla. Od devadesátých let 20. století dochází k obnovení zájmu o Teslu.


Zdroj: Anglická Wikipedie & Praha.eu & Praha.Center

Foto: Volné dílo


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
4 1 vote
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 2,33202 s | počet dotazů: 216 | paměť: 25875 KB. | 11.12.2024 - 06:02:15