Letiště Václava Havla Praha zveřejnilo své plány rozvoje v příštím desetiletí


DSCN0820

Letiště Praha v rámci oslav 80. výročí od zahájení provozu představilo klíčové strategické projekty, které zahrnují rozvoj terminálů a navazujících ploch pro letadla, zkapacitnění dráhového systému, ale i úpravu veřejného prostoru před terminály a rozvoj širšího území letiště. Jejich realizace umožní v budoucnu odbavovat 21 mil. cestujících. Letiště Praha plánuje investovat do nejdůležitějších projektů – rozšíření Terminálu 2 a do stavby nové paralelní vzletové a přistávací dráhy – částku na úrovni zhruba 27 mld. Kč (1 mld. EUR).

Význam a využití letecké dopravy pro přepravu cestujících neustále roste a letecký provoz v Evropě se má podle aktuálních prognóz v následujících 20 letech zdvojnásobit. Dnes Češi v průměru realizují 0,58 zahraničních cest ročně, z toho 40 % jich vycestuje letecky. V důsledku zvyšování životní úrovně lze ovšem předpokládat, že se toto číslo do 20 let navýší na 1,24 výjezdů na osobu. Aktuální prognóza předpovídá v dalších 20 letech průměrný meziroční růst cestujících o 3,4 %. Aby Letiště Václava Havla Praha v budoucnosti udrželo krok s letišti v dalších vyspělých zemích a mohlo uspokojit poptávku po cestování letadlem, je nutné plánovaně růst na úrovni trhu.

V dlouhodobém výhledu Letiště Praha počítá s rozšířením Terminálu 2 v několika etapách. Postupně se z něj stane hlavní odbavovací místo pro cestující i jejich zavazadla, kde všichni budou procházet přes jednu centrální bezpečnostní kontrolu. „Máme jasnou představu, jaké jsou možnosti rozšíření kapacity letiště, a jsme připraveni do rozvoje investovat. Podle aktuální situace na trhu odhadujeme, že do rozšíření terminálu a stavby paralelní dráhy bychom ve střednědobém horizontu investovali okolo 27 mld. Kč. To nám umožní odbavovat až 21 mil. cestujících ročně. Umíme se ale podívat i dále do budoucnosti na vizi pro další generace, která by umožnila zvýšit kapacitu až na 28 mil. cestujících ročně,“ řekl Václav Řehoř, předseda představenstva Letiště Praha.

Do té doby je nutné zajistit dílčí navýšení kapacit ve stávajících prostorách. Minulý rok odbavilo Letiště Václava Havla Praha rekordních 13 milionů cestujících, letos to bude o 8 % více a přitom se jeho současná kapacita pohybuje okolo 15 mil. cestujících ročně. „Již v tomto roce jsme zahájili dílčí úpravy, které nám pomohou zvýšit kapacitu současné budovy terminálu a dráhového systému. Do roku 2020 se chystáme investovat 2,3 mld. Kč do navýšení počtu odbavovacích ostrovů, odbavovacích přepážek i stanovišť bezpečnostní kontroly. Tím se zvýší kapacita terminálů až na 17 mil. cestujících. Počet vzletů a přistání na dráze zase pomohou navýšit rychloodbočky, které letadlu umožní ranvej dříve opustit,“ řekl Řehoř.

Letiště se zároveň zabývá projekty na zlepšení dopravní obslužnosti, možností parkování a využití veřejného prostoru před terminály. Spolu s urbanistickou studií širšího území okolo letiště chce tyto projekty v letošním roce rozpracovat do tzv. zastavovacího plánu, který by poskytl přesnější představu budoucí výstavby a úpravy veřejných částí.

Srovnání kapacity konečného řešení Terminálu 2 se současností:

Vznikne prostor až pro 7 odbavovacích ostrovů s až 168 odbavovacími přepážkami (dnes 60). Vybuduje se centrální stanoviště bezpečnostní kontroly (propustnost až 5500 osob za hodinu)

Zvýší se počet stání pro letadla (dnes 50, v konečné fázi až 75 – z toho pro velkokapacitní letadla 18/dnes 4)

Letiště získá kombinované stojánky s možností odbavení 1 velkého nebo 2 menších letadel

Zdroj: Letiště Václava Havla Praha

Foto: IZ DOPRAVA


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 2,25519 s | počet dotazů: 188 | paměť: 20382 KB. | 23.05.2024 - 23:55:11