Kryštofovo údolí je poetické místo s krásným železničním viaduktem


n200812291839 PC287985
0 0 votes
Hodnocení článku

Motorizované návštěvníky dovede do Kryštofova údolí úzká silnička II/592 a od parkoviště s betlémem je jen pár kroků k dalším zajímavostem. Milovníci železnice přiláká také kamenný železniční most, který patří mezi naše technické památky. FOTO v článku.

Železniční most pochází z první poloviny 19. století a je na trati Liberec – Česká Lípa. Stavba je z neopracovaného kamene a v zimním období krášlí oblouky obrovské krápníky. Železničnímu viaduktu se někdy dává přízvisko“zvonící“. Železniční most byl postaven Italy v letech 1898 až 1900 na trati spojující Teplice s Libercem a stavba postavená do oblouku má čtrnáct podpěrných sloupů vysokých až 30 metrů. Železniční viadukt je dlouhý 198 metrů! Informační tabule je umístěna u silničky vedoucí pod viaduktem.

Kryštofovo údolí - železniční viadukt

Do Kryštofova údolí je zákaz vjezdu nákladních automobilů ale na úzké silničce je možné se střetnou s autobusem. Autobusové zastávky lze poznat podle stylových čekáren.

Kryštofovo údolí - autobusová zastávka Kryštofovo údolí - nová dřevěná svodidla

Další zajímavostí jsou dřevěná silniční svodidla umístěna v krátkém úseku nad parkovištěm a postupně je prováděna jejich obnova. Podél silnice teče Údolský potok přes který je postaveno mnoho mostů a lávek vedoucích k okolním chalupám. Po nejstarším barokním mostku vede cesta k baroknímu kostelu sv. Kryštofa z konce 17. století. Nenápadná stavba s břidlicovou střechou postavil tesař Schnabl se svým pomocníkem a má unikátní dřevěnou výzdobu interiéru.

Kryštofovo údolí - barokní mostek a kostel sv. Kryštofa

Práce se dřevem je v okolí Kryštofova údolí tradičním povoláním. O zručnosti lidí svědčí  množství krásných dřevěných roubenek rozesetých po celém údolí ale také místní muzeum betlémů. Po cestě od parkoviště s betlémem od Josefa Jíry k muzeu betlémů nelze minout unikátní orloj umístěný v bývalé trafostanici.

Kryštofovo údolí - orloj

Orloj byl uveden do provozu 20.9.2008 a na jeho výrobě se podílelo několik zručných lidí více na stránkách www.krystofovoudoli.cz .  Uznejte, že Kryštofovo údolí stojí za návštěvu. Tolik zajímavých objektů v jediném údolí, to se jen tak někde nenajde! Do Kryštofova údolí je možné dojet také vláčkem na malé nádražíčko s výhledem do údolí.

Doporučujeme řidičům při příjezdu z jihu ze směru od Křižan věnovat zvýšenou pozornost řízení. Silnice se prudce svažuje do údolí a je plná ostrých zatáček. V mrazivém období se mohou na vozovce tvořit ledové plotny. Krásný výhled do údolí i na vrchol Ještědu ponechme proto raději spolujezdcům. Pro parkování jsou vyhrazeny dvě parkovací plochy. U té rozlehlejší je od začátku prosince do Tří králů umístěn dřevěný betlém Josefa Jíry.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
0 0 votes
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 2,33977 s | počet dotazů: 198 | paměť: 24462 KB. | 20.06.2024 - 17:24:01