Aero Vodochody a Draken International podepsaly smlouvu o strategickém partnerství


l 159 alca039 197x300 1
letadlo L-159 ALCA

letadlo L-159 ALCA

Americká společnost Draken International má dle kontraktu koupit až dvacet osm letounů L-159 ALCA ze zásob armády České republiky. Bitevníky vyrobené v Aeru se tak zařadí do největší soukromé letky bývalých vojenských letounů držených na světě. Vyjednávání trvala vice než osmnáct měsíců a kromě dohody o uložených bitevnících vyústila v uzavření strategického partnerství mezi společnostmi AERO Vodochody AEROSPACE and Draken International. Letouny Aera bude poprvé obchodovat, sestavovat a poskytovat jim kompletní podporu partner Aera mimo Českou republiku. Společnost Draken International bude obchodovat letouny L-159 a další letouny z produkce Aera v Severní I Jižní Americe a Aero ji oprávnilo poskytovat služby v oblasti MRO (Maintenance, repair and overhaul) v jejím zázemí na Floridě. Obě společnosti navíc budou hledat nové společné obchodní příležitosti v oblasti podpory letadel I na evropském trhu.

V letce Draken International již létá několik letounů L-39, takže L-159 nejsou jejich první zkušeností s letouny z AERA Vodochody. Pro Aero je kromě akvizice L-159 zásadní především zahájení dlouhodobé strategické spolupráce s touto americkou společností, protože zkušenosti a kontakty Draken International mohou pomoci letounům, a to nejen L-159, ale i L-39NG, najít uplatnění na trhu v Severní a Jižní Americe. Dohoda je tedy především příslibem do budoucna.

Více informací o letadle L-159:

Jednomístný letoun L-159 je navržen jako lehký bojový letoun optimalizovaný pro řadu úkolů typu vzduch-země, vzduch-vzduch a průzkumné mise. Letoun je vybaven víceúčelovým radarem pro všechny druhy počasí, denní a noční provoz a může nést širokou škálu standardní výzbroje NATO, včetně raket typu vzduch-vzduch a vzduch-země a laserem naváděných pum.

Dvoumístný letoun L-159 vychází z konstrukce jednomístné verze L-159 a je primárně navržený pro pokračovací a operační výcvik. Konfigurace letounu L-159 může být přizpůsobena specifickým požadavkům zákazníka.

letadla L-159 ALCA

letadla L-159 ALCA

Základní vlastnosti letounů rodiny L-159

Společná konfigurace draku a drakových systémů

Víceúčelový pulsně doplerovský radiolokátor ve špičce trupu (jednomístná verze)

Pokročilé rozhraní „člověk-stroj“ s průhledovým displejem (HUD), víceúčelovými barevnými displeji a soustředěním hlavních ovládacích prvků na řídící a plynové páce (HOTAS)

Avionický systém integrovaný pomocí sběrnice odpovídající standardu MIL-STD-1553B

Přesný a autonomní navigační systém s inerciálním navigačním systémem (INS) a družicovým navigačním systémem GPS

Možnosti záznamu video a audiosignálů, letových parametrů, funkce motoru a letounových systémů pro účely pozemního vyhodnocení

Použití filosofie údržby podle stavu a systém monitorování únavového poškození letounu přispívají k nízkým provozním nákladům a optimálnímu využití technického života letounu

Palubní vyvíječe kyslíku (OBOGS), dusíku (OBIGGS) a pomocná pohonná jednotka (APU) snižují rozsah pozemního zabezpečení

Sedm zbraňových závěsníků

Možnost použití letišť s částečně upraveným povrchem

Pohonná jednotka F124-GA-100, která je nejlepší ve své třídě

Instalace systému vlastní ochrany a použití zálohovaných systémů zvyšuje bojovou životnost letounu a bezpečnost letu

letadlo L-159 ALCA

letadlo L-159 ALCA

Verze letounu L-159 Alca:

L-159A jednomístný lehký bojový letoun v současnosti používaný např. Armádou ČR

L-159T1 dvoumístná cvičná verze přestavěná z L-159A, využívaná také Armádou ČR

L-159B dvoumístný cvičně-bojový letoun

 

Více o společnosti Draken International.

Draken Internationa, sídlící v Lakelandu na Floridě, nastavuje nový standard v taktické podpoře letu. Společnost vlastní a provozuje největší soukromě vlastněnou letku bývalých vojenských letounů na světě, čítající přes sedmdesát letadel. Své letouny společnost používá k podpoře mnoha druhů vojenského výcviku po celém světě při garanci významné úspory prostředků. Pro vice informací navštivte www.drakenintl.com.

 

ZDROJ: AERO Vodochody


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 2,20279 s | počet dotazů: 209 | paměť: 20297 KB. | 25.07.2024 - 01:42:35