V Plzni testují bateriovou tramvaj
Jedná se o moderní plně nízkopodlažní tramvaj ForCity Classic s bateriovým pohonem umožňujícím vozidlům nezávislý pohyb na trakčním vedení s dojezdem nejméně 3 km. V Plzni bude tramvaj absolvovat část typových zkoušek.
„Naše společnost před téměř rokem jako první v České republice úspěšně otestovala na zkušební trati ve škodováckém areálu unikátní „catenary-free“ technologii. Tím jsme prokázali, že umíme držet krok se světovou konkurencí. Na koleje plzeňského dopravního podniku brzy vyrazí v pořadí již třetí vyrobená bateriová tramvaj, aby zde absolvovala část typových zkoušek. První dva prototypy již byly dodány do turecké Konye, kde podstoupí zbývající část typových zkoušek. Dalších devět tramvají bude vyrobeno a dodáno do Konye do konce července letošního roku a všechny budou posléze vozit cestující v Konye,“ říká Václav Petr, projektový manažer Škoda Transportation.
Škoda Transportation uzavřela původně s dopravním podnikem v turecké Konye kontrakt na 60 tramvají ForCity Classic. Všechny tramvaje z této dodávky byly do Konye dodány koncem letošního března. Minulý rok si místní zákazník navíc objednal dalších dvanáct tramvají, tentokrát na bateriový pohon. Všechny tramvaje pro Konyu jsou nízkopodlažní, pětičlánkové se třemi podvozky a navíc mohou jezdit v soupravě ze dvou vozidel i v plánovaném asi 4 km dlouhém tunelu. Jsou tedy konstruované jako lehké metro. Celková hodnota kontraktu na 72 tramvají činí 3,4 miliardy korun.
Škodovácké „catenary-free“ tramvaje mohou v současnosti bez napájení přes pantograf ujet v nejtěžších podmínkách běžného městského provozu nejméně 3 kilometry, při rychlosti až 30 km/h. Tento druh napájení se využívá hlavně v případě, kdy má tramvaj zajet do oblastí, kde není nainstalována trolej, nejsou tedy nutné vysoké investice do infrastruktury nebo jako v případě města Konya v historických částech města, kde by trolejové vedení narušovalo místní genius loci.
„Pro tyto účely Škodovka vyvinula vlastní systém, který vychází z osvědčené koncepce využívané již na škodováckých trolejbusech. Jedná se tak o výsledek vývoje českých inženýrů ze skupiny Škoda. Speciální trakční bateriové kontejnery jsou umístěny na střeše vozidla. Jejich složení a případné doplnění může být přizpůsobeno charakteru provozu a přání zákazníka. Při interních testech dokázala ujet naše bateriová tramvaj i více než deset kilometrů. Dobíjení baterií je možné průběžné při jízdě nebo při stání pod napájenou trolejí během několika minut,“ dodává Jaroslav Kulhánek, hlavní inženýr projektu.
Zdroj: Škoda Transportation